Wydanie: MWM 04/2015

Kwestionariusz „Muzyki w Mieście"

Aleksander Dębicz
Article_more
Gdybym nie grał na fortepianie, chciałbym grać na… perkusji. Spełnienie artystyczne to dla mnie… poczucie, że stworzyłem się coś ponadczasowego. Największym nieszczęściem dla mojej kariery zawodowej byłaby… kontuzja albo kalectwo uniemożliwiające mi grę.

Główną cechą mojej osobowości artystycznej jest… fabularne myślenie o utworach.

Cechami, których szukam u partnerów estradowych, są… otwarty umysł, ambicja w dążeniu do celu, skupienie, ale też luz.

Główną zaletą mojego sposobu gry jest… Nie mnie to oceniać. Zawsze staram się poprzez moją grę opowiadać słuchaczom historie i myślę, że często mi się to udaje.

Główną wadą mojego sposobu gry jest… Chyba nie mam jakiejś nadrzędnej wady. Jak coś mi nie wychodzi, to dłużej ćwiczę.

Zdolnością zawodową, którą chciałbym mieć, jest… szybsze uczenie się utworów.

Gdybym nie grał na fortepianie, chciałbym grać na… perkusji.

Spełnienie artystyczne to dla mnie… poczucie, że stworzyłem się coś ponadczasowego.

Największym nieszczęściem dla mojej kariery zawodowej byłaby… kontuzja albo kalectwo uniemożliwiające mi grę.

Lęk podczas występów przed publicznością wzbudza we mnie… Bardzo lubię występować przed publicznością, więc raczej się nie boję.

Gdybym nie był muzykiem, chciałbym być… Nie chciałbym być nikim innym, ale mógłbym być np. dziennikarzem.

Aleksander Dębicz
Wszechstronny pianista i improwizator, poruszający się swobodnie w różnorodnych stylach muzycznych. Laureat licznych konkursów polskich i zagranicznych. Zwycięzca międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Kształcił się również u Roberta Levina, Andrása Schiffa, Andrei Bonatty, Alexandra Braginskiego, Jana Jiracka von Arnima, Katarzyny Popowej-Zydroń, Andrzeja Jasińskiego. Zdobywał nagrody na konkursach we Frankfurcie nad Odrą, Bremie, Bukareszcie. Prowadzi intensywne życie koncertowe, daje recitale solowe, występuje jako solista z orkiestrami. Jego muzyczne poszukiwania obejmują także kameralistykę – współtworzy duety ze śpiewaczką Wandą Franek, wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, saksofonistą Wojciechem Psiukiem. Artysta bierze również udział w projektach pozostających w stylistyce muzyki jazzowej oraz popowej. W 2014 roku podpisał ekskluzywny kontrakt artystyczny z wytwórnią Warner Music Poland. Jego debiutancka płyta w barwach Warner Classics ukaże się w międzynarodowej dystrybucji…

 

Słowo, którego nadużywam podczas prób, to… „dobra”.

Błędy, które najłatwiej wybaczam partnerom muzykom, to… ludzkie wpadki, takie jak omsknięcia, chwilowa utrata koncentracji itp.

Mój ulubiony repertuar jest… komunikatywny, niosący treść i wzbudzający emocje u słuchaczy.

Moi ulubieni kompozytorzy to… zdecydowanie Johann Sebastian Bach. Uważam go za muzycznego boga. Jestem w tej kwestii radykalny. Ale oczywiście równą przyjemność czerpię z muzyki innych kompozytorów, np. Mozarta, Haydna, Beethovena, Skriabina, Prokofiewa.

Moi ulubieni wykonawcy to… Herbie Hancock, Glenn Gould, Miles Davis, John Eliot Gardiner. Ci wybitni artyści przyszli mi akurat do głowy, ale mam o wiele więcej idoli.

W muzyce nie cierpię ponad wszystko… hochsztaplerstwa.

Cisza jest dla mnie… tym, czym płótno dla malarza.

Karierę chciałbym zakończyć… Nie chcę nawet o tym myśleć.

Obecny stan mojego umysłu… Jestem optymistyczny i zmobilizowany.

Moje motto artystyczne to… konsekwentnie dążyć do stawianych przez siebie celów.