Transatlantyk Festival

Article_more
Międzynarodowy TRANSATLANTYK Festival Poznań po raz piąty odbędzie się w Poznaniu i wybranych miastach Wielkopolski. 5. edycja potrwa od 7 do 14 sierpnia 2015 roku, a wraz z Transatlantyk: Mobilnym Kinem Škody potrwa w tym roku dwa miesiące!

Transatlantyk to festiwal nowej generacji, rozwija się najdynamiczniej spośród festiwali w swojej kategorii w Europie środkowej. Opisywany jest jako Otwarty i Odważny, a w tym roku po raz pierwszy także Glokalny, czyli „lokalny  w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania”. W festiwalu biorą udział najlepsi i najciekawsi przedstawiciele sztuk – przede wszystkim filmu i muzyki. Transatlantyk to szansa zapoznania się z dokonaniami legendarnych i młodych twórców, wybitnych przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych i muzycznych. Widzowie będą mieli szanse oglądać prestiżowe konkursy kompozytorskie oraz debaty wyjątkowych umysłów. Podobnie jak w poprzedniej edycji, w tej także odbędą się spotkania w ramach Talking Piano. Festiwal pojawia się w prawie całym Poznaniu.

 

Jan A. P. Kaczmarek, twórca i dyrektor Festiwalu, mówił o im tak: “Wierzę w świat, którego siła rodzi się z twórczej myśli ludzkiej i wymiany naszej energii, ze zderzania poglądów, które inspiruje. Świat odważny, w którym - podążając za słowami prof. Spivak - będziemy umieli budować nowego człowieka w otwartości i poszanowaniu prawa do różnorodności, do bycia wyjątkową jednostką. Ufam, że Festiwal jest inspiracją dla wielu.”

 

4 edycje Transatlantyk Festival Poznań to: 
-          ponad 250 000 uczestników, 
-          589 filmów, 
-          1037 seansów filmowych, 
-          230 polskich premier, 
-          prawie 500 gości prowadzących warsztaty, spotkania, Master Classes, 
-          275 godzin warsztatów. 
-          wyjątkowe koncerty.   

.