MECCORE STRING QUARTET: SZYMANOWSKI & DEBUSSY

Article_more
Młodzi, utalentowani, obsypani międzynarodowymi narodami, Meccore String Quartet to niewątpliwie jeden z najważniejszych polskich kwartetów smyczkowych, który zdobył uznanie nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Najnowsza płyta zespołu prezentuje dzieła dwóch kompozytorów – Karola Szymanowskiego i Claude’a Debussy’ego.

Nagrań dokonano dzięki wsparciu fundacji Irene Steels-Wilsing Stiftung w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, a nad ich jakością czuwali znakomici reżyserzy dźwięku: Thomas Bössl oraz Leonie Wagner. Pozostając pod opieką Warner Classics zespół zdecydował się na promocję rodzimej marki. Album ukaże się w barwach Polskich Nagrań, będąc pierwszą klasyczną płytą, która wzbogaci ten katalog po jego przejęciu przez Warner Music Group.

 

Utworzony w 2007 r. Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najwybitniejszych polskich kwartetów smyczkowych. Ma na koncie wiele nagród polskich i międzynarodowych. Zespół kształcił się m.in.w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie oraz w mistrzowskiej klasie kameralistykiQueen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Następnie doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich (m.in. Reggio Emilia String Quartet Festival, Beethoven Haus Masterclass w Bonn, Jeunesses Musicales w Weikersheim), prowadzonych przez wybitnych artystów takich jak: Gerhard Schulz (Alban Berg Quartet), Cuarteto CasalsVogler QuartettKuss QuartettBarthold KuijkenHeime MüllerAntonello FarulliPeter Cropper  (Lindsay String Quartet). Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu było uczestniczenie w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena prowadzonym przez Alfreda Brendela. Artyści występowali w wielu prestiżowych salach koncertowych w tym m.in. w LondynieNowym Jorku,WiedniuMadrycie czy Berlinie. W 2011 roku kwartet otrzymał nominację do nagrody Paszport Politykiw kategorii muzyka poważna m.in. za śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów.

 

Tracklista:

Karol Szymanowski

String Quartet No. 1

I.                    Lento assai           7’40

II.                  Andantino semplice         5’57

III.                Vivace       3’55

String Quartet No. 2

I.                    Moderato dolce e tranquillo       7’45

II.                  Vivave, scherzando                      4’34

III.                Lento        5’05

 

Claude Debussy

String Quartet No. 1

I.                    Anime et tres decide       6’10

II.                  Assez vif et bien rytme    3’44

III.                Andantino, doucement expressif            7’27

IV.                Tres modere        7’18

 

TT: 60’34

 

Meccore String Quartet:

 

Wojciech Koprowski – violin

Jarosław Nadrzycki – violin

Michał Bryła – viola

Karol Marianowski – cello

.