Wydanie: MWM 07/2016

Kwestionariusz „Muzyki w Mieście"

Andrzej Szadejko
Article_more
1. Słowo, którego nadużywam podczas prób, to… Ja w ogóle chyba za dużo mówię… 2. Błędy, które najłatwiej wybaczam partnerom muzykom, to… złe dźwięki, jeśli grają je pięknie. 3. Mój ulubiony repertuar jest… przeogromny. Doceniam każdą dobrą muzykę, coraz bardziej tę mało znaną.

1. Główną cechą mojej osobowości artystycznej jest… poszukiwanie komunikatywnych środków wyrazu, wrażliwość i otwartość na różnorakie konteksty, nieubłagane dążenie do Prawdy.

 

2. Cechami, których szukam u partnerów estradowych, są… wrażliwość na kolor, brzmienie, na jakość dźwięku oraz otwartość i cierpliwość.

 

3. Główną zaletą mojego sposobu gry jest… wrażliwość na barwę i strukturę, elastyczność frazowania i oddech.

 

4. Główną wadą mojego sposobu gry jest… cóż, lekka nieprzewidywalność.

 

5. Zdolnością zawodową, którą chciałbym mieć, jest… precyzja.

 

6. Gdybym nie był organistą, chciałbym… śpiewać.

 

7. Spełnienie artystyczne to dla mnie… zanurzenie w pięknie, które pobudza zmysły i umysł jednocześnie, i przenosi w inny wymiar.

 

8. Największym nieszczęściem dla mojej kariery zawodowej byłoby… gdybym popadł w rutynę.

 

9. Lęk podczas występów przed publicznością wzbudza we mnie… chęć do działania.

 

10. Gdybym nie był muzykiem, byłbym… reżyserem. 

 

Andrzej Szadejko jest organistą, organologiem, kompozytorem i dyrygentem, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis. Był finalistą i laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Odense, Brugii, Warszawie i Gdańsku. W Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Koordynuje projekt odbudowy barokowych organów we franciszkańskim kościele św. Trójcy w Gdańsku oraz projekt „Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska” w Bibliotece Gdańskiej PAN. Jest szefem Goldber Baroque Ensemble. Koncertował w Europie i USA. Nagrywa dla niemieckich i polskich wytwórni płytwoych: Motette-Psallite, Dux, Sarton, Ars Sonora. Jest autorem kompozycji chóralnych, organowych, artykułów naukowych i popularno-naukowych oraz książki poświęconej twórczości uczniów Johanna Sebastiana Bacha – Friedricha Mohrheima i Gottlieba Müthela. Autor audycji „Organy Nieograne” w radiowej Dwójce, inicjator i dyrektor festiwalu ORGANy PLUS+ w Gdańsku. 25 sierpnia o godz. 20:00 wraz z Goldberg Baroque Ensemble wystąpi podczas festiwalu Forum Musicum. Koncert zatytułowany „Perły muzyki gdańskiego baroku” odbędzie się we wrocławskim Oratorium Marianum. 

11. Słowo, którego nadużywam podczas prób, to… Ja w ogóle chyba za dużo mówię…

 

12. Błędy, które najłatwiej wybaczam partnerom muzykom, to… złe dźwięki, jeśli grają je pięknie.

 

13. Mój ulubiony repertuar jest… przeogromny. Doceniam każdą dobrą muzykę, coraz bardziej tę mało znaną.

 

14. Moi ulubieni kompozytorzy to… patrz wyżej.

 

15. Moi ulubieni wykonawcy to… uczciwi, świeży, świadomi siebie i innych, profesjonalni, wrażliwi, otwarci na Wewnątrz i na Zewnątrz artyści.

 

16. W muzyce nie cierpię ponad wszystko… bezdusznego perfekcjonizmu, naskórkowego popisywania się i partactwa.

 

17. Cisza jest dla mnie… punktem wyjścia i dojścia.

 

18. Karierę chciałabym zakończyć… z poczuciem, że powiedziałem to, co miałem do powiedzenia uczciwie i inspirująco dla innych.

 

19. Obecny stan mojego umysłu… jest jak twardy dysk przed defragmentacją…

 

20. Moje motto artystyczne to… „Graj-komponuj-słuchaj tak, jakby był to pierwszy i ostatni raz w twoim życiu”.