Wydanie: MWM 01/2017

Co kto lubi

Krzesimir Dębski
Article_more
Muzyka nazywana „klasyczną” to wszechświat niemal niezmierzony. Kto chce go poznać, staje przed problemem – od czego zacząć. W takiej sytuacji warto zwrócić się do znawców – zawodowych muzyków, ale też wytrawnych melomanów amatorów – gdyż każdy z nich ma listę swoich ukochanych kompozytorów i ulubionych dzieł. I niekoniecznie są to wybory oczywiste – najwięksi geniusze lub wiekopomne arcydzieła. W tej rubryce przedstawiamy Top 5 – listę pięciu utworów, które nasi rozmówcy cenią najwyżej. Mamy nadzieję, że tytuły te ułożą się w oryginalny przewodnik koncertowy dla początkujących, a i znawcy znajdą tu coś dla siebie.

1. Giovanni Pierluigi da Palestrina Missa Papae Marcelli
Palestrina to mistrz prowadzenia kilku, a nawet kilkunastu melodii jednocześnie. Może się to wydawać gąszczem nie do przebycia – proponuję jednak zabawę w odnajdywanie „piosenek” Palestriny i sprawdzanie, ile z nich umieścił w każdej minucie swojego utworu. To duże wyzwanie, bo stworzył on setki wielkich dzieł, których można słuchać przez całe życie!

 

2. Claudio Monteverdi Orfeusz
Monteverdi był niesamowitym rewolucjonistą muzycznym, a przy tym człowiekiem praktycznym. Zastąpił większość cichych instrumentów szarpanych (a było ich dziesiątki) głośniejszymi skrzypcami i violami, które z czasem stały się podstawowym instrumentarium operowym – zalążkiem współczesnej orkiestry symfonicznej. Przede wszystkim był jednak mistrzem niezwykle wyrafinowanych, pięknych partii wokalnych – to, w jaki sposób łączy je z melodią smyczków, trzeba koniecznie usłyszeć.

 

Krzesimir Dębski – kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Karierę jazzową rozpoczął w latach osiemdziesiątych XX wieku jako lider zespołu String Connection i solista. Jest laureatem pierwszej nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoilleart (1983). Po 1987 roku skoncentrował się na działalności kompozytorskiej, łączył fascynację muzyką współczesną z zainteresowaniem innymi nurtami – twórczością eksperymentalną, teatralną i filmową. Stworzył muzykę do około stu filmów fabularnych. Laureat nagrody Fryderyk („Kompozytor Roku”, 2000) i Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” (2000). Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak m.in. Jose Carreras, Jose Cura, Mark O’Connor, Nigel Kennedy.

3. Johann Sebastian Bach Wielka msza h-moll BWV 232
U Bacha po prostu każda nutka jest genialna! Zaś Msza h-moll to jeden z najpiękniejszych utworów wszech czasów. Co ciekawe, Bach napisał to dzieło, gdy starał się o stanowisko kompozytora na dworze króla Polski. Niestety utwór zignorowano – ach, politycy!

 

4. Olivier Messiaen Symfonia „Turangalîla”
Tym, którzy „przerobili” twórczość wcześniej wymienionych kompozytorów, polecam coś nowszego… Muzyka Messiaena jest zupełnie inna niż jego kolegów. Pewnie dlatego, że długo zapisywał melodie śpiewane przez egzotyczne ptaki. Być może te ptaki też powinny dostać honoraria za kompozycje?

 

5. John Adams Koncert skrzypcowy
Adams to jeden z najciekawszych kompozytorów współczesnych. Nie rozgryzłem jeszcze tego, jak buduje swoje formy, ale mam zamiar to zrobić, gdy będę miał wolną chwilę. Może ktoś mi pomoże w rozwiązaniu tej zagadki?