Wydanie: MWM 04/2017

Co kto lubi

Agata Zubel
Article_more
Muzyka nazywana „klasyczną” to wszechświat niemal niezmierzony. Kto chce go poznać, staje przed problemem – od czego zacząć. W takiej sytuacji warto zwrócić się do znawców – zawodowych muzyków, ale też wytrawnych melomanów amatorów – gdyż każdy z nich ma listę swoich ukochanych kompozytorów i ulubionych dzieł. I niekoniecznie są to wybory oczywiste – najwięksi geniusze lub wiekopomne arcydzieła. W tej rubryce przedstawiamy Top 5 – listę pięciu utworów, które nasi rozmówcy cenią najwyżej. Mamy nadzieję, że tytuły te ułożą się w oryginalny przewodnik koncertowy dla początkujących, a i znawcy znajdą tu coś dla siebie.

1. Arnold Schönberg Pierrot Lunaire op. 21
Swoim Sprechgesang, czyli techniką łączącą cechy śpiewu i mowy, Schönberg łamie dotychczasowe kanony i wyznacza nową drogę muzyce wokalnej. A pamiętajmy, że napisał Pierrota w tym samym czasie, gdy powstawały oparte na tradycji, piękne opery Pucciniego!

 

2. Luciano Berio Folk songs
Fantastyczny zbiór bazujący na rozmaitej muzyce ludowej, który zresztą chętnie śpiewam. Folklor ma ogromny potencjał – nie wypływa z wiedzy czy nowatorstwa, tylko z serca. Jest zupełnie naturalny. W swojej kompozycji Berio w fenomenalny sposób łączy cechy charakterystyczne dla muzyki z różnych stron świata. Poza tym, warto podkreślić, że kompozytor przysłużył się muzyce wokalnej, pisząc wiele kompozycji dla swojej żony, Cathy Berberian – pierwszej damy nowej wokalistyki. 

 

Agata Zubel – kompozytorka, śpiewaczka, doktor habilitowany w zakresie sztuki muzycznej. Wykładowczyni wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, gdzie prowadzi klasę kompozycji. Laureatka licznych konkursów kompozytorskich, w tym pierwszej lokaty na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO (Praga 2013). Otrzymała Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2014), Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (2014) i Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku” (2016).

3. Georges Aperghis Avis de tempête
Sposób, w jaki jest ukazany w tym utworze temat burzy, jest niesamowicie oryginalny i poruszający. Aperghis i jego poszukiwania w zakresie teatru muzycznego to kolejny ważny aspekt współczesnej twórczości wokalnej. Jego podejścia do głosu nie da się do niczego porównać. Jest absolutnie wyjątkowe i niestandardowe.

 

4. Gérard Grisey Quatre chants pour franchir le seuil
Ostatnia kompozycja artysty, opowieść o przemijających cywilizacjach. Myślę, że to pozycja absolutnie obowiązkowa – jest coś transcendentalnego i magicznego w tym utworze. Niewiele jest dzieł współczesnych, które nas w ten sposób dotykają. Są kompozycje nowatorskie, eksperymentalne… a ten utwór jest oprócz tego po prostu piękny.

 

5. Fausto Romitelli An Index of Metals
Najbardziej urzekają mnie w tym utworze  odwołania do muzyki rozrywkowej – gitary elektryczne, nagłośnienie rodem z koncertu rockowego i pobrzmiewające gdzieniegdzie piosenki Pink Floydów. To doskonały dowód na to, że nie możemy zapominać o tym, że  muzyka rozrywkowa i poważna to światy równoległe.