Wydanie: MWM 05/2017

Po godzinach

Jan Duszyński
Article_more
Stare powiedzenie mówi, że nie należy dzielić muzyki na klasyczną i rozrywkową, a jedynie na dobrą i złą. Prawdziwości tych słów dowodzimy sami – mało kto przecież ogranicza się do słuchania tylko jednego rodzaju muzyki. A jak jest z muzykami ze świata „akademickiego”? Jaką muzyką rozrywkową inspirują się w swojej pracy? Czego słuchają w wolnych chwilach? Pytamy ich o to co miesiąc.

Dziś muzyki rozrywkowej słucham głównie z sentymentu. Czasem wracam do brzmień z dzieciństwa, takich jak chociażby piosenki francuskiego barda Georges’a Moustakiego, których często słuchała moja mama. Gdy chodziłem do liceum, miałem to szczęście, że mój starszy brat żywo interesował się tym, co działo się w muzyce. W naszym duecie to właśnie on był odpowiedzialny za nagrywanie audycji radiowych i gromadzenie płyt. Ja, jak to często bywa w przypadku młodszego rodzeństwa, naturalnie „podkradałem” mu co ciekawsze nagrania. Razem chodziliśmy też na imprezy muzyczne. To dzięki bratu poznałem takie zespoły, jak Soft Cell, Wolfgang Press czy Joy Division. W pamięci utkwił mi szczególnie ten ostatni – nie tylko z powodu niebywale pomysłowych piosenek, których poziom można porównać do skomplikowanych kompozycji „klasycznych”, ale także z powodu niezwykłej historii jego lidera. Patrząc przez pryzmat tego, jakim człowiekiem był Ian Curtis, zupełnie inaczej słucha się tej muzyki!

 

Jan Duszyński – kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i studiów kompozytorskich w Juilliard School. Wyróżniony stypendium Fundacji Kościuszkowskiej oraz stypendium Witolda Lutosławskiego. Znaczną część jego twórczości stanowi muzyka teatralna i filmowa. Stworzył kilkadziesiąt opraw muzycznych do spektakli dla teatrów, takich jak Teatr Narodowy w Warszawie, TR w Warszawie, Nowy Teatr w Warszawie, Stary Teatr w Krakowie i Teatr Polski we Wrocławiu. Jest autorem muzyki do wielu produkcji kinowych i telewizyjnych, w tym filmów Pokłosie i Jack Strong Władysława Pasikowskiego. 6 maja w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się prapremiera jego Sextetu na obój, kwartet smyczkowy i kontrabas. 

Całość artykułu można przeczytać w papierowym wydaniu magazynu „Muzyka w Mieście". Miesięcznik jest dostępny w salonach Empik.