Autor: Michał Nagy

Festiwal Terra Artis w Lanckoronie

Article_more
Podróżując po południowej Polsce, być może trafili Państwo kiedyś do Lanckorony – miasteczka położonego u podnóża Beskidu Makowskiego. Dwa tysiące mieszkańców, drewniane domy, widok z pochyłego rynku prosto na Babią Górę. Popularne w latach międzywojennych uzdrowisko z artystycznymi tradycjami, dobre miejsce do schronienia się przed wielkomiejskim zgiełkiem.

Razem z sąsiednią Kalwarią Zebrzydowską wpisane na listę UNESCO. W Lanckoronie co roku odbywają się Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe i Festiwal Terra Artis. Warsztaty są interdyscyplinarne – nie tylko doskonalimy umiejętności gry na instrumencie, ale też staramy się otwierać wyobraźnię uczestników przez dodatkowe zajęcia z innych dyscyplin sztuki (warsztaty teatralne, filmowe, malarskie, poetyckie, w tym roku także pantomima i beatbox). Program uzupełniają koncerty, wystawy i spotkania autorskie.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych w Lanckoronie zabrzmi muzyka różnych gatunków i stylów. Festiwal zainaugurują 13 lipca Claudio Maccari i Paolo Pugliese – na XIX-wiecznych instrumentach z pracowni Guadagniniego zagrają utwory Mauro Giulianiego i Fernando Sora, a także, co ciekawe, Sonatę fortepianową c-moll op. 13 „ Patetyczną” Ludwiga van Beethovena w autorskim opracowaniu. 16 lipca dojdzie do spotkania muzyków austriackich i polskich. W ramach koncertu AccepDanceCollective przedstawią program zawierający elementy jazzu, folku i szeroko pojętej muzyki improwizowanej. Wystąpią gitarzyści Piotr Domagała (znany m.in. z niedawnych nagrań płytowych z Kwartetem Śląskim) i Martin Wesely (członek kwartetu Guitar4mation) oraz multiinstrumentalista Oleg Dyyak, kontrabasista Florian Hupfauf i perkusista Andreas Schiffer.

Krótka bajka to tytuł wieczoru 18 lipca z udziałem Ewy Lipskiej i Grzegorza Turnaua. Będzie to koncert oraz rozmowa o podwójnym życiu wierszy i piosenek, a jednocześnie okazja do wspomnień – Ewa Lipska jest związana z naszym festiwalem od momentu jego powstania przed dziesięciu laty. 20 lipca usłyszymy w Lanckoronie jedyny w swoim rodzaju Ensemble LA VOLTA ze Szwajcarii, kierowany przez lutnistę Jürgena Hübschera. Młodzi muzycy prezentują muzykę XVII i XVIII wieku, a także folklor Ameryki Południowej, USA i Europy, na ponad trzydziestu instrumentach strunowych i perkusyjnych.

Finałowy wieczór Festiwalu Terra Artis wypełni plenerowy koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, laureatów tegorocznego konkursu „Folkowy Fonogram Roku” organizowanego przez Polskie Radio. Zabrzmi muzyka do słuchania i do tańca, czyli piosenki Adama Astona, Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego w nowym wykonaniu, pełnym młodej energii.

 

Serdecznie zapraszam!

Michał Nagy
Dyrektor Artystyczny

www.gitaralanckorona.pl

.