Wydanie: MWM 10/2017

Co kto lubi

Szymon Nehring
Article_more
Muzyka nazywana „klasyczną” to wszechświat niemal niezmierzony. Kto chce go poznać, staje przed problemem – od czego zacząć. W takiej sytuacji warto zwrócić się do znawców – zawodowych muzyków, ale też wytrawnych melomanów amatorów – gdyż każdy z nich ma listę swoich ukochanych kompozytorów i ulubionych dzieł. I niekoniecznie są to wybory oczywiste – najwięksi geniusze lub wiekopomne arcydzieła. W tej rubryce przedstawiamy Top 5 – listę pięciu utworów, które nasi rozmówcy cenią najwyżej. Mamy nadzieję, że tytuły te ułożą się w oryginalny przewodnik koncertowy dla początkujących, a i znawcy znajdą tu coś dla siebie.

Siergiej Rachmaninow III Koncert fortepianowy d-moll op. 30

Mój dziadek zawsze marzył o tym, żebym kiedyś zagrał ten koncert – pamiętam, że często wspólnie słuchaliśmy tego utworu i rozmawialiśmy o nim. Poznawałem go przez dziesięć lat, aż w końcu życzenie się spełniło. Ostatnio udało mi się wykonać dzieło Rachmaninowa ze znakomitą Izraelską Orkiestrą Narodową i Omerem Meir Wellberem, przed trzytysięczną publicznością, do której należał również mój dziadek.

 

Piotr Czajkowski VI Symfonia h-moll op. 74 „Patetyczna”

Ten utwór także jest mi bliski dzięki mojemu dziadkowi – to on pierwszy mi go odtworzył. Symfonia bardzo często mi towarzyszy i zawsze ogromnie mnie angażuje. Nieraz, gdy słucham jej w tramwaju czy autobusie, cały „szaleję” w duchu, szczególnie podczas przetworzenia w pierwszej części. Nie mogę oprzeć się również walcowi w trzeciej części, który wręcz porywa do tańca. Szczególnie uwielbiam wykonanie Petersburskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Ewgienija Mrawińskiego.
 

Szymon Nehring – jeden z najbardziej charakterystycznych pianistów młodego pokolenia. Jedyny Polak, który wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Regularnie uczestniczy w konkursach i koncertuje na całym świecie. Do ostatnich osiągnięć młodego artysty należy tegoroczna wygrana w prestiżowym konkursie im. Artura Rubinsteina.

Igor Strawiński Pietruszka – muzyka baletowa

Zawsze wydawało mi się niezwykłe wykorzystywanie w utworach muzyki ludowej, a balet Pietruszka pod tym względem jest szczególny. Być może przez swoją złożoność i skomplikowanie, a jednocześnie prostotę pojawiających się tu melodii.

 

Franz Schubert Sonata fortepianowa A-dur D959

Uwielbiam ją w wykonaniu Claudio Arrau. To z pewnością najbardziej osobisty dla mnie utwór i absolutnie nie mogę go w tej liście pominąć. Trudno mi przedstawić więcej argumentów – nie chciałbym spłycić tego dzieła.

 

Dymitr Szostakowicz IX Symfonia Es-dur op. 70

Pośród wszystkich dzieł symfonicznych Szostakowicza to właśnie „Dziewiąta” okazuje się mi najbliższa. Słuchanie jej jest zawsze dla mnie ogromnym przeżyciem, szczególnie gdy mam na uwadze kontekst jej powstania – zwykle tak nie robię, ale w tym przypadku nie można się bez tego obejść.