Wydanie: MWM 10/2017

Co kto lubi

Szymon Nehring
Article_more
Muzyka nazywana „klasyczną” to wszechświat niemal niezmierzony. Kto chce go poznać, staje przed problemem – od czego zacząć. W takiej sytuacji warto zwrócić się do znawców – zawodowych muzyków, ale też wytrawnych melomanów amatorów – gdyż każdy z nich ma listę swoich ukochanych kompozytorów i ulubionych dzieł. I niekoniecznie są to wybory oczywiste – najwięksi geniusze lub wiekopomne arcydzieła. W tej rubryce przedstawiamy Top 5 – listę pięciu utworów, które nasi rozmówcy cenią najwyżej. Mamy nadzieję, że tytuły te ułożą się w oryginalny przewodnik koncertowy dla początkujących, a i znawcy znajdą tu coś dla siebie.

Siergiej Rachmaninow III Koncert fortepianowy d-moll op. 30

Mój dziadek zawsze marzył o tym, żebym kiedyś zagrał ten koncert – pamiętam, że często wspólnie słuchaliśmy tego utworu i rozmawialiśmy o nim. Poznawałem go przez dziesięć lat, aż w końcu życzenie się spełniło. Ostatnio udało mi się wykonać dzieło Rachmaninowa ze znakomitą Izraelską Orkiestrą Narodową i Omerem Meir Wellberem, przed trzytysięczną publicznością, do której należał również mój dziadek.

 

Piotr Czajkowski VI Symfonia h-moll op. 74 „Patetyczna”

Ten utwór także jest mi bliski dzięki mojemu dziadkowi – to on pierwszy mi go odtworzył. Symfonia bardzo często mi towarzyszy i zawsze ogromnie mnie angażuje. Nieraz, gdy słucham jej w tramwaju czy autobusie, cały „szaleję” w duchu, szczególnie podczas przetworzenia w pierwszej części. Nie mogę oprzeć się również walcowi w trzeciej części, który wręcz porywa do tańca. Szczególnie uwielbiam wykonanie Petersburskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Ewgienija Mrawińskiego.
 

Szymon Nehring – jeden z najbardziej charakterystycznych pianistów młodego pokolenia. Jedyny Polak, który wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Regularnie uczestniczy w konkursach i koncertuje na całym świecie. Do ostatnich osiągnięć młodego artysty należy tegoroczna wygrana w prestiżowym konkursie im. Artura Rubinsteina.

Całość artykułu można przeczytać w papierowym wydaniu magazynu „Muzyka w Mieście". Miesięcznik jest dostępny w salonach Empik.