Bernstein at 100 w Narodowym Forum Muzyki

Article_more
Podczas trzech koncertów symfonicznych pod batutą Eijiego Oue NFM Filharmonia Wrocławska uczci postać wybitnego amerykańskiego dyrygenta, kompozytora i pianisty Leonarda Bernsteina – w setną rocznicę jego urodzin. Cykl został zainaugurowany 6 października 2017 roku koncertem galowym rozpoczynającym sezon symfoniczny 2017/2018. Zabrzmiały wówczas Serenada z Midori w partii solowej oraz Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story, Tren ofiarom Hiroszimy Krzysztofa Pendereckiego i Appalachian Spring – suita Aarona Coplanda.

„Amerykanin w Paryżu” to tytuł koncertu, który NFM Filharmonia Wrocławska wykona 2 lutego 2018 roku. Obok Divertimenta Leonarda Bernsteina, zespół wraz z pianistą Frankiem Dupree przedstawi dzieła, które inspirowały amerykańskiego twórcę: Koncert fortepianowy F-dur George’a Gershwina, Preludium do Popołudnia fauna Claude’a Debussy’ego i II Suitę symfoniczną z baletu Dafnis i Chloe Maurice’a Ravela.

 

Ostatni z koncertów cyklu odbędzie się 18 maja 2018 roku. Wykonane zostaną trzy wybitne dzieła amerykańskiej muzyki symfonicznej: Uwertura do operetki Kandyd Leonarda Bernsteina, Koncert skrzypcowy op. 14 Samuela Barbera (solistą będzie Nemanja Radulović) i III Symfonia Aarona Coplanda. 

Japoński dyrygent Eiji Oue był przyjacielem i partnerem Leonarda Bernsteina na podium dyrygenckim. W 1978 roku otrzymał zaproszenie do uczestnictwa w wakacyjnych kursach w Tanglewood Music Center, gdzie poznał Bernsteina. Legendarny dyrygent szybko stał się jego mentorem. Obaj dyrygowali wspólnie podczas trzech międzynarodowych tournée, obejmujących koncerty w La Scali, Wiener Staatsoper, Opéra de Paris oraz w Moskwie, Petersburgu, Berlinie, Rzymie i innych centrach muzycznych świata. W 1990 roku Eiji Oue pomagał Leonardowi Bernsteinowi przy tworzeniu Pacific Music Festival w japońskim Sapporo – pełnił funkcję stałego dyrygenta orkiestry festiwalowej. Jest honorowym dyrygentem Osaka Philharmonic Orchestra, której dyrektorem muzycznym był w latach 2003–2011, a także honorowym dyrygentem NDR Radiophilharmonie w Hanowerze – dyrektorem muzycznym tego zespołu był w latach 1998–2009. Artysta pełnił także funkcję dyrektora muzycznego Erie Philharmonic, Minnesota Orchestra oraz Orquestra Simfònica de Barcelona i Nacional de Catalunya. W latach 1997–2003 był dyrektorem muzycznym Grand Teton Music Festival. W październiku ubiegłego roku w numerze 10 (60) „Muzyki w Mieście” ukazał się obszerny wywiad z Eijim Oue.

 

Wszystkie koncerty cyklu przygotowanego przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu zostały wpisane do kalendarza oficjalnych obchodów Leonard Bernstein at 100 Celebrations.