Wydanie: MWM 03/2018

Jeśli kwietniowego dnia Szigeti

Article_more
1. Zabierasz się do słuchania płyty z występem Bartóka i Szigetiego w waszyngtońskiej Bibliotece Kongresu. Robisz tak co roku na początku kwietnia: rozluźniasz się, wytężasz uwagę, oddalasz od siebie każdą inną myśl. Słuchasz trochę na pożegnanie zimy, a trochę na pohybel własnym meteopatycznym przypadłościom. Myślisz, że skoro tak zagrali, ledwie co opuściwszy brnącą w wojnę Europę i rozfaszyzowane na całego Węgry, to i w mrok świata, który ciebie otacza, coraz szczelniej, coraz medialniej, rzuca ich gra światło inne i całkiem skądinąd.

2.
Zdobyłeś porządną edycję wydaną przez Vanguard Classic. Zaszedłeś do internetowego sklepu i kupiłeś egzemplarz. Zaszedłeś po cyfrowych łączach, ach, wyobraź sobie, po cyfrowych łączach, by kupić dźwięk skopiowany z szelakowej płyty. Jarzyły się ciekłe kryształy, po światłowodach mknęły cyfry twojego PIN-u, a co słyszałeś?... co słyszałeś? Prehistoryczny szum igły od patefonu. Postąpiłeś słusznie. Wszak inżynierowie dźwięku nie nadużyli zaklęć remasteringu, pozostali przy skromnym symbolu AAD, wierząc, że zechcesz wrócić, naprawdę wrócić do momentu, kiedy Hitler, troskliwy ogrodnik, przeflancował do Ameryki kwiat muzycznego modernizmu: Bartóka, Schönberga, Strawińskiego, Hindemitha, Křenka.

 

3.
Wszak wytwórnia zaufała snobizmowi melomanów, pozwalając działać legendzie recitalu. Wierząc, że nie odstępem sygnału od szumu będą karmić swoje NAD-y i Marantze, kolumny Infinity na alchemicznie highendowych kablach, lecz tym, co przez Atlantyk przewiozło dwóch Węgrów wyplutych przez Europę. Jeśli tamtego kwietniowego dnia Bartók miał za pazuchą podróże z Zoltánem Kodályem, włóczęgę po wiejskich drogach, z których dopiero co opadł wielki kurz Austro-Węgier, to z tego kurzu wychynęło życie już nie do zamknięcia w tonalnych czy politycznych granicach. Jeśli tamtego kwietniowego dnia Szigeti miał na sobie dyskretną elegancję, to uprzejmie ironiczną w szorstkim tonie skrzypiec i nienagannie trzeźwą – tak samo wobec amerykańskiego snu, któremu pościelono na grobie Indian i bizonów, jak wobec węgierskich snów o Hunorze i Magorze.

 

4.
Nigdy nie słuchasz leżąc, więc tym razem też usiądź w fotelu po babci Scholastyce. Przypomnij sobie jej syna, wujka Heńka Zaleskiego, i Marzenie Schumana grane przez niego na rodzinnych zjazdach. Z ckliwością, której rozwibrowany patos chciał cię na zawsze zatrzasnąć w sercu dziecka – tam, gdzie do końca życia mieszkał wujek i jego alkohol. Z piruetami glissand, pasażami łkań, którymi Heifetz ukąsił pokolenia słuchaczy. Usiądź i poczekaj, aż odezwie się zwięzły, rzeczowy Szigeti – przeciw skrzypcowej doktrynie, nieubłaganej jak majaczenia o turańskiej albo sarmackiej krwi. Tamte drzwi lepiej zamknąć: tam zawsze gra wujek Heniek, tam strzałokrzyżowcy leczą narodową dumę, zranioną traktatem w Trianon. Tam zakłada się kaptur na Marsz Niepodległości, a 10 kwietnia odgrywa się z pamięci sentymentalne resentymenty. Powiedz im to od razu: Nie, nie chcę oglądać telewizji. Zaczynam słuchać płyty z koncertem Bartóka i Szigetiego.

 

5.
Chwileczkę, spójrz na okładkę płyty. A niech to! To, co wziąłeś za mowę ciała uciekinierów z tonącej Europy, jest ich mową ciała jeszcze na pokładzie, na występie w Berlinie dekadę wcześniej. Jedno rozszczelnienie pociąga za sobą następne. Dźwięk rzucony 13 kwietnia 1940 roku zaczyna się rozchodzić kręgami w czasoprzestrzeni. Cztery dni przedtem Niemcy atakują Norwegię, ale cóż po dzielności Strzelców Podhalańskich, skoro za trzy miesiące upadnie Francja, lżej niż domek z kart. Dla Węgrów to na razie same dobre wieści: odzyskali Ruś Zakarpacką, a drugi arbitraż wiedeński zwróci im inne skrawki terytorium i dumy. Lecz rok po waszyngtońskim koncercie Wehrmacht pomaszeruje w stronę Jugosławii, a 3 kwietnia 1941 roku premier Pál Teleki, autor bon motu, że prędzej wysadzi linie kolejowe, niż pozwoli, by skorzystali z nich Niemcy w ataku na Polskę, strzela sobie w głowę.

Całość artykułu można przeczytać w papierowym wydaniu magazynu „Muzyka w Mieście". Miesięcznik jest dostępny w salonach Empik.