Wydanie: MWM 03/2018

Wszystkie wcielenia Vivaldiego

Article_more
Ksiądz, skrzypek, genialny wirtuoz, autor znakomitej muzyki instrumentalnej, religijnej i operowej, impresario, twardo negocjujący biznesmen, uzdolniony nauczyciel. Antonio Vivaldi miał wiele twarzy.

Będąc księdzem, nie odprawiał mszy, ponieważ skarżył się na problemy zdrowotne i przeszywający ból w klatce piersiowej. Ten nie przeszkadzał mu jednak w podejmowaniu uciążliwych podróży, komponowaniu muzyki, odbywaniu wielogodzinnych prób z muzykami i dyrygowaniu operami w późnych godzinach nocnych. Kłamał z łatwością. Jako impresario teatru operowego był wielokrotnie wzywany do sądu, oskarżany o niewypłacanie honorariów zakontraktowanym artystom, sprzedaż starych kompozycji jako nowych. Plotkowano, że ma romans ze swoją uczennicą – śpiewaczką Anną Girò. A do tego był jeszcze niecierpliwy, ale też spontaniczny i żywiołowy. Działał w pośpiechu, co dotyczyło także procesu komponowania. Świadczy o tym choćby wpis na partyturze opery Tito Manlio głoszący „muzyka skomponowana w pięć dni”. Wystąpił przed papieżem i cesarzem, a król Francji Ludwik XV odznaczył go orderami w uznaniu dla jego talentu. Po śmierci został zapomniany. Przypomniany przez badaczy twórczości Johanna Sebastiana Bacha, autor Czterech pór roku jest dzisiaj jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców muzyki klasycznej. I jednym z najbardziej oryginalnych. Jego wpływ na muzykę kolejnych pokoleń jest nie do przecenienia.

 

Syn skrzypka i fryzjera
Antonio Vivaldi urodził się w Wenecji 4 marca 1678 roku w bardzo złym stanie, grożącym noworodkowi śmiercią. W tej sytuacji akuszerka Margarita Veronese podjęła decyzję o natychmiastowym ochrzczeniu chłopca. Na szczęście kolejne doby przynosiły poprawę, niebezpieczeństwo śmierci zostało zażegnane i dwa miesiące później, 6 maja, Antonio został oficjalnie ochrzczony w kościele San Giovanni Battista in Bragora (św. Jana Chrzciciela na Bragorze). Antonio był najstarszym synem Giovanniego Battisty Vivaldiego i jego żony Camilli Calicchio. Miał czterech braci i pięć sióstr, jednak tylko on spośród licznego rodzeństwa wykazywał zdolności muzyczne. W tej sytuacji ojciec chłopca, człowiek wielu profesji – fryzjer, golibroda, uzdolniony skrzypek, członek orkiestry w Bazylice św. Marka, impresario, a może też kompozytor – zaczął udzielać synowi pierwszych lekcji gry na skrzypcach. Co prawda, do dziś badacze snują rozważania, czy Antonio był uczniem Giovanniego Legrenziego, kierującego wówczas zespołem św. Marka, lub Arcangela Corellego w Rzymie, ale z braku wiarygodnych źródeł głównym przewodnikiem Vivaldiego po świecie dźwięków pozostaje do dziś jego ojciec. A także rozbrzmiewająca muzyką Wenecja i on sam jako autodydakta, kopiujący dzieła ówczesnych mistrzów.

 

Rozwój muzyczny Antonia przebiegał bardzo szybko, mimo to w kręgu rodzinnym postanowiono, że chłopiec zwiąże swoje życie z Kościołem. Po dziesięciu latach terminowania i odebraniu nauki w zakresie języka włoskiego, łaciny, arytmetyki, geometrii i geografii, 23 marca 1703 roku Vivaldi został wyświęcony na księdza. Od tej pory, ze względu na rudy kolor włosów oddziedziczony po ojcu, bywał nazywany Il Prete rosso – Rudy Ksiądz. Muzyki, szczęśliwie, nie porzucił. Jeszcze w tym samym roku, we wrześniu, został maestro di violino, czyli nauczycielem gry na skrzypcach w jednym ze sławnych weneckich sierocińców przeznaczonych dla dziewcząt – Ospedale della Pietà. Z instytucją tą, podobnie jak z rodzinnym miastem, będzie związany z przerwami przez całe życie. Jaka zatem była Wenecja Vivaldiego, z której utkana jest jego muzyka pełna kolorów, energii, magii, czasami zamglona, innym razem przeszywająca i roziskrzona, ale zawsze piękna jak jego rodzinne miasto? I czym było tak specyficzne osiągnięcie Serenissimy jak ospedale?

 

Wenecja Vivaldiego
Carlo Goldoni, komediopisarz, autor odnoszących wielkie sukcesy oper komicznych, wenecjanin, w swoich Pamiętnikach zauważał: „Wenecja jest miastem tak niezwykłym, że nie sposób nabrać o niej właściwego pojęcia, jeśli się jej nie widziało. Mapy, plany, modele, opisy nie wystarczą, trzeba ją zobaczyć. Wszystkie miasta świata są do siebie mniej lub więcej podobne – to nie przypomina żadnego. Ilekroć widziałem je znowu, po dłuższej nieobecności, stanowiło dla mnie nową niespodziankę. W miarę jak dojrzewałem, jak wzrastał zasób moich wiadomości i mogłem czynić porównania, odkrywałem w niej nowe osobliwości i nowe piękno”.

 

Oprócz zjawiskowego położenia na lagunie, zachwycającego Canale Grande z urokliwymi pałacami, szalonego karnawału, na który przybywali turyści z całej Europy, obyczajowej swobody, urozmaiconych sezonów teatralno-operowych, miasto miało jeszcze jeden atut: nieustannie rozbrzmiewało muzyką. „Cała Wenecja rozbrzmiewa w dzień i w nocy muzycznymi koncertami” – zanotował w swoim dzienniku Włoch Giovanni Rossi. I, jak podkreślał francuski podróżnik i literat Ange Goudar, muzyka nie była w Wenecji rozrywką zarezerwowaną tylko dla wyrafinowanych uszu, lecz „przeniknęła także do świata żebraków; biedni ludzie śpiewają, kiedy proszą o jałmużnę… Przykro mi, że nie ma cię tu, panie, ponieważ zorganizowałbym dla ciebie wspaniały koncert na środku placu św. Marka w wykonaniu pięćdziesięciu muzyków, żebraków z profesji, którzy razem wytworzyliby tyle dźwięku co Opera Paryska. Nie wyobrażaj sobie, że ci wirtuozi czytają muzykę a vista, ponieważ większość z nich to niewidomi”.

 

Muzykowanie, o którym wspominają cytowani autorzy, odbywało się zatem wszędzie, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej, świeckiej i kościelnej, w wykonaniu profesjonalnych muzyków oraz amatorów. Muzyka towarzyszyła zwykłym czynnościom zwykłych ludzi, ale też stanowiła oprawę ważnych uroczystości państwowych z udziałem doży i patrycjuszy. Przemieszczanie się w gondolach spowodowało zaś, że miasto nie znało pośpiechu, a przewożący ludzi gondolierzy umilali im podróż, śpiewając wymyślone przez siebie piosenki opowiadające o miłości i życiu. Takim rozwibrowanym dźwiękami miastem karmiła się wyobraźnia Antonia Vivaldiego, a wielka miłość wenecjan do muzyki dała też impuls do powstania ospedali.

 

Kuźnia talentów
Ospedale dosłownie oznacza szpital, w rzeczywistości jednak weneckie ospedali były instytucjami opiekuńczo-wychowawczymi dla sierot, dzieci porzuconych i pochodzących z nielegalnych związków patrycjuszy, a także dla ludzi biednych, chorych, starych i w wyjątkowych sytuacjach dla samotnych podróżników. Dzieciom, zarówno chłopcom, jak i dziewczętom, zapewniano podstawowe warunki egzystencji, przystosowując do późniejszego, samodzielnego już życia dzięki nauce zawodu, czytania, liczenia, pisania. Chorym zapewniano opiekę i godną śmierć.

 

W Wenecji funkcjonowały cztery główne ospedali: Ospedale di San Lazaro e dei Mendicanti, Ospedale di Santa Maria dei Derelitti, znane też pod krótszą nazwą Ospedaletto, Ospedale degl’Incurabili i Ospedale della Pietà, z którym związany był Rudy Ksiądz, a do którego przyjmowano tylko dziewczynki. Około 1738 roku w Pietà było ich ponad tysiąc. Dzieci przyjmowano w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Jedynie w Pietà funkcjonowała mała wnęka w zewnętrznym murze budynku, ówczesne „okno życia”, w którym można było zostawić noworodka. Dziewczętom, oprócz typowych zajęć przypisywanych kobietom, jak szycie, robienie na drutach, gotowanie, pielęgnowanie innych itp., proponowano też naukę muzyki, ale tylko tym, które mogły poszczycić się zdolnościami muzycznymi. Nazywano je wówczas figlie del coro.

Całość artykułu można przeczytać w papierowym wydaniu magazynu „Muzyka w Mieście". Miesięcznik jest dostępny w salonach Empik.