Wydanie: MWM 03/2018

Agitata da due venti, czyli subiektywny wybór nagrań Vivaldiego

Article_more
Kiedy mowa o wykonywaniu muzyki XVII czy XVIII wieku, słuchacze, zwłaszcza ci bardziej zapaleni, mają tendencję do okopywania się na jednym z dwóch biegunów. Zasadniczo dzielą się na zwolenników tak zwanego wykonawstwa historycznego (znanego też pod skocznym kryptonimem HIP – historically informed performance), powstałego w latach siedemdziesiątych XX wieku, którzy odrzucają wcześniej ukształtowaną estetykę jako neoromantyczną i ciężkawą, oraz na tych, których drażni „brzęczący” dźwięk starych instrumentów, „wątpliwy” strój i rozhulane tempa. W ten sposób powstaje targana sprzecznymi wiatrami fala (uczuć) na wzburzonym morzu (przekonań), niczym w słowach przebojowej arii: „Agitata da due venti freme l’onda in mar turbato”. Ale muzyka Vivaldiego jest wyrozumiała dla obu typów podejścia; doskonale radziła sobie z nimi na przestrzeni lat i wbrew padającym czasami argumentom ostatecznym, odwołującym się do jakiegoś mitycznego autentyzmu, jest w stanie przyjąć różne nastawienia – bez straty dla samej siebie. Tolerancja ta znalazła odzwierciedlenie w sporządzonym przez nas subiektywnym wyborze nagrań tego kompozytora.

Cecilia Bartoli, Giovanni Antonini, Il Giardino Armonico, Viva Vivaldi! Arias & Concertos, Art Haus, 2001 (DVD); Cecilia Bartoli, Giovanni Antonini, Il Giardino Armonico, Arnold Schoenberg Chor, The Vivaldi Album (Decca 1999)
Zestawienie nagrań Vivaldiego, które z różnych względów zapadły nam w pamięć, zaczniemy od rejestracji o tyle szczególnej, że połączonej z wizją. Ta zaś w przypadku Cecilii Bartoli bynajmniej nie jest zaniedbywalna – trudno powiedzieć, czy większym doznaniem przy pierwszym kontakcie z arią Agitata da due venti w jej wykonaniu są wrażenia dźwiękowe, czy wzrokowe (i to jeszcze, a może zwłaszcza, sprzed czasów, kiedy artystka uzależniła się od PhotoShopa). Ale żarty na bok – Bartoli to śpiewaczka niezwykle zasłużona dla recepcji muzyki Vivaldiego, a może i baroku w ogóle, a wcześniej także Rossiniego i Mozarta, po tym, jak odkrył ją… Herbert von Karajan! Jest ona nie tylko wykonawczynią mniej lub bardziej znanych partytur XVIII- i XIX-wiecznych, lecz także poszczycić się może niemałą pracą muzykologiczną nad zapomnianymi rękopisami twórców muzyki dawnej. Prezentuje przy tym zazwyczaj najwyższy poziom techniczny i łączy niezwykłą efektowność z wybitnymi walorami estetycznymi.

 

Wielu słuchaczy po raz pierwszy zapoznało się z jej pomysłami i umiejętnościami wykonawczymi właśnie w zetknięciu z recitalem Cecilii Bartoli z paryskiego Théâtre des Champs Elysées z 2001 roku z towarzyszeniem Il Giardino Armonico pod batutą Giovanniego Antoniniego (muzycy ci mieli wtedy nieco mniejszą skłonność do szarżowania aniżeli dzisiaj). Nie byłoby sukcesu ani wspominanego recitalu, ani rejestracji na DVD, gdyby nie wcześniejsza produkcja fonograficzna Cecilii Bartoli, ta bowiem okazała się przełomowa nie tylko dla jej kariery, ale w jakiejś mierze dla współczesnego wykonawstwa w dziedzinie opery barokowej. To właśnie na tej płycie – już legendarnej, choć niespełna dwudziestoletniej – słuchacze po raz pierwszy mieli okazję zetknąć się z niebywale żywiołową prezentacją dzieł Vivaldiego, która objechała świat i znalazła wielu naśladowców. Choć mało kto zna większe fragmenty oper, takich jak Griselda, La fida ninfa czy L’Olimpiade, to dzięki Bartoli arie z tych dzieł wybrane są powszechnie kojarzone – ich popularność dała asumpt wielu wykonawcom do zainteresowania się operami Vivaldiego w całości.

 

Montserrat Caballé, Montserrat Caballé canta Vivaldi e altri compositori del'700 (Ricordi/Orizzonte 1978)
Zainteresowanie melodyjnymi, dającymi pole do popisu numerami wokalnymi Vivaldiego w wieku XX nie zaczęło się bynajmniej dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych – po arie z jego oper sięgały również niekiedy gwiazdy starszych pokoleń. Zanim rozpowszechniło się wykonawstwo historyczne, od sięgania po tego rodzaju repertuar nie stroniły tak wybitne artystki jak Montserrat Caballé – w bardziej lirycznych wersjach, z towarzyszeniem fortepianu, utwory te nabierały szczególnie belcantowego charakteru i pokazywały, że między muzyką baroku a muzyką romantyzmu wcale nie ma przepaści, lecz istnieje ciągłość, ujawniająca się w filozofii śpiewu jako czegoś organicznego, wiążącego frazę bezpośrednio ze słowem i oddechem. A tym ostatnim Caballé posługiwała się w sposób niezrównany. Trudno nie dać się oczarować lekkości ozdobników i piana oraz ścisłości legata w wielu zarejestrowanych wykonaniach tej śpiewaczki, jak Sposa son disprezzata (często zachowanych jako nagrania nie zawsze oficjalne). Włoska firma Ricordi proponuje wybór arii barokowych, którymi Caballé lubiła urozmaicać swoje występy na całym świecie – poza wspomnianą arią na płycie można znaleźć inne fragmenty oper Vivaldiego nagrane przez artystkę jeszcze w dobrej formie z towarzyszeniem pianisty Miguela Zanettiego – choć może akurat Agitata da due venti nie była jej najbardziej trafionym wyborem repertuarowym.

Całość artykułu można przeczytać w papierowym wydaniu magazynu „Muzyka w Mieście". Miesięcznik jest dostępny w salonach Empik.