Wydanie: MWM 03/2018

Ksiądz i książę

Article_more
Nie bez przyczyny krytycy ochrzcili Giuliana Carmignolę mianem „księcia skrzypiec barokowych”. W jego interpretacjach dzieła włoskich mistrzów, szczególnie Antonia Vivaldiego, olśniewają przepychem, zaskakują szczególnego rodzaju narracją, nieprzewidywalną dramaturgią, zmiennością brzmień i nastrojów, metrum i harmonii. Koncerty Rudego Księdza w wykonaniach Carmignoli to prawdziwy leksykon barokowych afektów; to muzyka zarazem epicka i teatralna, liryczna i dramatyczna, szalona jak wenecka opera i niesforna jak karnawałowe maski.

Włoski skrzypek, urodzony w Treviso, od lat związany z Wenecją, doskonale czuje muzykę Vivaldiego, szczególnie zaś jej zadziwiające i, z naszego punktu widzenia, być może sprzeczne wewnętrznie zespolenie sacrum i profanum, które z kolei odzwierciedla ducha baroku, a zwłaszcza barokowej Serenissimy – chylącej się powoli ku upadkowi, pełnej kościołów sąsiadujących z niezliczonymi teatrami operowymi, rozmodlonej i rozwiązłej.

Całość artykułu można przeczytać w papierowym wydaniu magazynu „Muzyka w Mieście". Miesięcznik jest dostępny w salonach Empik.