Wydanie: MWM 03/2018

Prywatna prawda

Article_more
Czy wykonanie muzyczne może być prywatną wypowiedzią? Od czasu, kiedy kompozytor zyskał w opinii słuchaczy nadludzką moc jednostki wybranej, wiedzącej więcej, kapłana sztuki (a zatem od jakichś niespełna dwóch stuleci), trwa w świecie muzyki partyturowej dyskusja o prawach wykonawcy.

XX-wieczne awangardy wprowadziły do utworu elementy przypadku albo improwizacji, w ekstremalnych sytuacjach tworząc zaledwie szkicowe instrukcje, które mają pobudzać wyobraźnię i moce twórcze performera. Chodziło o to, by uniknąć kreacji, powielania konwencji, to znaczy: nieprawdy. Wykonawca muzyki komponowanej, podobnie jak każdego zapisanego tekstu, pozostaje wszakże aktorem – lepszym lub gorszym. Kompozytor może pracować z muzykiem, tworząc bardziej intymną relację, czerpiąc z niej, dążąc do szczególnej synergii, jednak najjaśniejszy promyk prawdy i tak zdaje się płynąć do słuchacza podczas żywego wykonania, które nie może być do końca perfekcyjne, zawiera w sobie bowiem całą przestrzeń dowolności, nieprzewidzianej przez nikogo. Prawda wymyka się z formy, która ma ją udawać. Jest tylko przebłyskiem, często mimowolnym.

 

W poprzedniej dekadzie pewną popularność zdobył blog „Pobożni chłopcy”, którego autor (autorka?) publikował zdjęcia młodych mężczyzn (wtedy nie używało się jeszcze słowa „selfie”), wykonywane na potrzeby profili randkowych. Moc tego bloga opierała się na przedziwnym kontraście wizerunków owych chłopaków, prężących muskuły w wyuzdanych lub naśladujących hollywoodzkich gwiazdorów pozach, i tła, którego niezmienny element stanowiły symbole zupełnie innego porządku moralnego. Cóż, panowie śmiało pokazywali światu wnętrza, w których mieszkali, gdzie elementem wystroju były meblościanki, telewizory, zdjęcia rodzinne i święte obrazki. Emanował z ich zdjęć ów promyczek mimowolnie objawionej wiedzy o świecie. Wystudiowane erotyczne przedstawienia, w których tle przypadkowo znalazły się konfesyjne symbole, nasuwały pytania o system wartości. Co było prawdą o tych mężczyznach: pobożność czy rozwiązłość seksualna? Może jedno i drugie – a może jedno i drugie było tylko kreacją? Krzyżyk – na potrzeby katolickiego społeczeństwa, prezentacja tężyzny – dla zdobycia potencjalnej partnerki?

Całość artykułu można przeczytać w papierowym wydaniu magazynu „Muzyka w Mieście". Miesięcznik jest dostępny w salonach Empik.