Wydanie: MWM 03/2018

Kontynent: Vivaldi

Article_more
Antonio Vivaldi – zastanawiam się, do której epoki przynależy, gdzie jego miejsce? Może w ogóle znajduje się poza czasem? Jego twórczość staje się przecież koronnym argumentem, że współczesność żywi się niemal wyłącznie przeszłością (wspominana niedawno rocznicomania jest zresztą jednym z wcieleń zjawiska).

Casus Vivaldiego jest spektakularny, bo – w odróżnieniu od Bacha – jego muzykę zaczęliśmy odkrywać powtórnie dopiero w XX wieku, a głębiej i wnikliwiej poznajemy ją może od trzydziestu lat. W Vivaldim splatają się więc paradoksy. Jego nazwisko natychmiast kojarzy się z Czterema porami roku! Każdy przecież je słyszał, albo słyszał o nich – niezależnie od stopnia prawdziwego zaangażowania w krainie dźwięków. Jeden z tematów tych koncertów skrzypcowych trafił nawet – za sprawą bardzo popularnej radiowej audycji – pod strzechy.

 

Le quattro stagioni to może największy (komercyjny i pośmiertny) triumf Vivaldiego i największe jego przekleństwo. Ciekaw jestem, czy Il Prete Rosso cieszyłby się z liczby wykonań i nagrań, czy łapał za głowę i cierpiał od przybytku. Na pewno nie byłby zadowolony z faktu, że przez długie lata popularność tego cyklu ważyła na recepcji całej jego twórczości. Dorobek kompozytorski Vivaldiego, szacowany dziś na ponad… osiemset utworów, ciągle pozostaje kontynentem nieodkrytym i interpretacyjnie dziewiczym. Dopiero założyliśmy na nim pierwsze kolonijne osady – prawda, już umocnione i ucywilizowane – ale rozległe obszary będą z powodzeniem zagospodarowywane przez następne generacje. Wystarczy na lata.

Całość artykułu można przeczytać w papierowym wydaniu magazynu „Muzyka w Mieście". Miesięcznik jest dostępny w salonach Empik.