Biorę stronę kompozytora

Krzysztof Urbański – wywiad
Urbanski_photo
Wiele znanych i popularnych utworów obrasta w tradycję wykonawczą. Często wykonuje się je w określony sposób, choć w manuskrypcie lub materiałach orkiestrowych wyraźnie widać, że nie było to intencją kompozytora. Wtedy dylemat polega na tym, czy poprowadzić utwór tak, jak to robi większość, czy przełamać tradycję i spełnić życzenie kompozytora.

Kursy czy konkursy

Mwm-luty-2018-18
Każdy muzyk ma swoją indywidualną drogę rozwoju zawodowego. Jedni zdobywają laury międzynarodowych konkursów, inni decydują się na udział w kursach mistrzowskich, jeszcze inni łączą jedno z drugim. Nikt nie prowadzi statystyk, jaki procent zdobywców pierwszych nagród robi dalszą karierę, ilustrują to natomiast jednostkowe przykłady.

Brunatne cienie przeszłości

Mwm-pazdziernik-2017-24
W tym roku z inicjatywy Towarzystwa Wagnerowskiego w Lipsku ukazało się nowe wydanie pamfletu Ryszarda Wagnera Das Judenthum in der Musik (Żydostwo w muzyce) w opracowaniu doktora Franka Piontka, muzykologa i dziennikarza. Jawny antysemityzm kompozytora oraz umiłowanie jego muzyki przez Hitlera sprawiły, że niemieccy naziści usiłowali zrobić z niego prekursora swojej ideologii.

Bez muzyki nie byłoby reformacji

Pięćsetlecie reformacji. Christiane Wiesenfeldt – wywiad
Mwm-wrzesien-2017-66
Luter zdawał sobie sprawę ze znaczenia wspólnego śpiewu dla świadomego przeżywania wiary. To właśnie wspólny śpiew stał się siłą napędową reformacji i przyczynił się w niedługim czasie do umuzykalnienia wspólnoty wiernych. Muzyka stała się istotnym elementem praktykowania nowego wyznania.

Claudio i Klaudioci

Mwm-maj-2017-22
W tym roku przypada 450. rocznica urodzin Claudia Monteverdiego. Wprawdzie znamy tylko dokładną datę jego chrztu, ale w tamtych czasach, z uwagi na dużą śmiertelność wśród dzieci, chrzczono je zaraz po urodzeniu. Dlatego można przyjąć, że kompozytor przyszedł na świat w pierwszej połowie maja 1567 roku w Cremonie.

W stronę Beethovena

Reinhard Goebel - wywiad
Mwm-marzec-2017-8
Wycofanie się w wieku pięćdziesięciu pięciu lat z grania na instrumencie oraz kierowania zespołem i rozpoczęcie zbierania nowych doświadczeń w roli dyrygenta było najważniejszą decyzją w moim życiu zawodowym. Cały czas się dokształcam. Wcześniej mawiałem, że nie dotrę dalej niż do Mozarta. W tym celu musiałem zająć się twórczością Haydna, który był dwadzieścia lat starszy. Ostatnio doszedłem do...

Muzyczny „szklany dom” nad Łabą

House-infographics
Mało brakowało, a skończyłoby się tak, jak u naszego Żeromskiego; nowoczesna filharmonia w Hamburgu pozostałaby w sferze marzeń. Wyczekiwane od siedmiu lat otwarcie placówki nastąpiło w styczniu 2017 roku. Autorzy projektu założyli sobie, że ma ona stać się ewenementem na skalę światową, zarówno ze względu na wystrój, jak i warunki akustyczne, a pod względem muzycznym dołączyć do grona najlepsz...

Muzycznie ciągle doskonały

Wagner-festspielhaus_bayreuth1995
Co roku wielbiciele twórczości Wagnera przybywają do Bayreuth w okresie od 25 lipca do 28 sierpnia, gdzie w Festspielhaus na Zielonym Wzgórzu wystawiane są najnowsze inscenizacje kilku jego oper. Od 2009 roku funkcję dyrektora artystycznego imprezy pełni Katharina Wagner, prawnuczka kompozytora, z zawodu reżyser teatralny. Tegoroczną premierą był Parsifal w reżyserii Uwe Erica Laufenberga i pod...