Schwarz Spieler Joseph Haydn

Haydn
Joseph Haydn odwiedził Londyn w 1791 i 1794 roku. Cieszył się w tym mieście ogromną popularnością – fetowano go jako największego żyjącego kompozytora owych czasów. Jak zauważa Nikolaus Harnoncourt, ten entuzjazm nie pozostał jednostronny. Haydn zachwycony był przyjęciem, jakie zgotowali mu londyńczycy.

Witek i Danusia

Gabriela i Marcin Bogusławscy wspominają Witolda Lutosławskiego
Mwm-pazdziernik2013-10
Pewnego lutowego wieczoru, kilka dni po setnych urodzinach Witolda Lutosławskiego, Agata Kwiecińska i Barbara Schabowska wybrały się z wizytą na ul. Śmiałą 39 do domu kompozytora na warszawskim Żoliborzu. Spotkały się z rodziną Lutosławskiego: pasierbem Marcinem Bogusławskim, jego żoną Gabrielą i córką chrzestną, Agatą Bogusławską. Pytały, jaki był wielki kompozytor w rodzinnym gronie.

Tropem Lutosławskiego

Z wizytą w Drozdowie
Mwm-lipiec-sierpien2013-44
Tłumaczył, że nie ma tu po co przyjeżdżać, bo dom, w którym się wychowywał, nie istnieje, nikogo z rodziny tutaj nie ma, natomiast bał się wspomnień. Mówił, że taka wizyta mogłaby go emocjonalnie rozregulować, a nie może sobie na to pozwolić, bo to uniemożliwi mu pracę. Wspominał Drozdowo, ale czuło się, że dla niego jest to zamknięty rozdział. Witold Lutosławski mawiał, że jest warszawianinem ...

Lutosławski według Salonena

Woven Words
Mwm-styczen-luty2013-22
Z okazji setnych urodzin polskiego kompozytora Esa-Pekka Salonen przygotowuje cykl koncertów z londyńską Philharmonia Orchestra. Dziełami Lutosławskiego będzie dyrygował w Londynie i kilku miastach europejskich. W Warszawie wystąpi 13 marca. To jeden z nielicznych współczesnych dyrygentów średniego pokolenia, który znał Lutosławskiego i pracował z nim nad interpretacjami jego dzieł.

Sześć kilogramów muzyki

Kompozytor na wakacjach - Paweł Mykietyn
Mwm-lipiec-14
Paweł Mykietyn kończy pracę nad… musicalem, którego premiera odbędzie się na festiwalu Sacrum Profanum we wrześniu. Spotykamy się w połowie czerwca w Warszawie, gdy partytura waży już sześć kilogramów, choć jeszcze nie jest ukończona.