Panek

Moją pierwszą radiową szkołą była rozgłośnia w Lublinie. W Programie 2 Polskiego Radia jestem od 2006 roku. Wcześniej terminowałem w Radiu Bis i Jedynce. Lubię architekturę drewnianą, modernizm, wzornictwo Eamesów, futurystów, saunę i poezję Józefa Czechowicza. Bezwarunkowo i bezkrytycznie kocham żonę i córkę, a także Włochy i stary, wysłużony mikrofon stereofoniczny. Omijam ludzi, którzy krzyczą. Lubię kakofonię Bukaresztu, nieoczywistość Neapolu i postindustrialny klimat Charkowa. Karkonosze, Bieszczady, Roztocze i Warmię.

Cztery struny świata

Dominik Połoński
Mwm-lipiec-2014-30
Dominik Połoński stworzył się na nowo. Nie gra już koncertów wiolonczelowych Schumanna i Dwořáka. Teraz tworzy miliony odcieni barw, od pianissima do fortissima, muzykę świadomie pozbawioną melodii na czterech pustych strunach.

Północ zaczyna się tuż za rogiem

Włochy pozostają krajem zapatrzonym we własny pępek, hermetycznym. Wyspiarskość Italii jest realna. Dla Wielkiej Brytanii to zaleta, choć też źródło idiosynkrazji, z których Brytyjczycy umieją się naśmiewać, ale na pewno fundament tożsamości. Dla Włoch wyspiarskość stanowi duży problem.

Wizerunek artysty

Wywiad z Giovannim Antoninim, nowym dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans
Mwm-grudzien-4
Klasyczny repertuar wciąż cieszy się ogromną popularnością. Jest popyt na kolejną wersję arii Haendla. Wystarczy dobrze wyglądać, mieć charyzmę i reprezentować dobry poziom. Tak wygląda dziś rynek muzyki klasycznej. Wolałbym jednak, by częściej słuchano muzyki, a nie oglądano wykonawców.