1097518_suprynowicz

Dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pracuje w Programie 2 Polskiego Radia, gdzie prowadzi audycje „Głębokie słuchanie”, „Wybieram Dwójkę” i „Kultura w wielkim mieście”. Publikował m.in. w „Dzienniku”, „Przekroju”, „Ruchu Muzycznym” oraz portalu dwutygodnik.com. W TR Warszawa prowadzi cykl Audio.TR. Kulturalny flâneur, muzyczny progresista.


Fot. piniak.lab


Przyjemność partycypacji. Pytania kolejne.

Minimalizm-szczescie-2
Na czym to skończyliśmy? Aha, na minimalizmie, który pochylił się nad możliwościami percepcyjnymi słuchacza. Pionierzy tego nurtu wyciągnęli wnioski ze starej prawdy, że słuchacz lubi to, co zna, a przyswaja to, co zawiera w sobie jakąś powtarzalność. Jeśli jest identyczność, podobieństwo – łatwiej przyjmuje się kontrast. Umysł przykleja się do drobiazgu i śledzi jego przemiany. Cieszy go, kied...

Przyjemność partycypacji. Pytanie 1.

1280x1280
„Muzyka awanardowa zapomniała o przyjemności” – powiedział Hubert Zemler w audycji poświęconej In C Terry’ego Rileya, dziełu, którego wykonanie przygotował na kolejne urodziny radiowej Dwójki. Według znakomitego polskiego perkusisty In C miałoby być właśnie utworem, który tę przyjemność słuchaczowi daje.

Na nowo

Wiolonczela-shutterstock_1562492091
Niełatwo być wiolonczelistą. Nie dość, że instrument duży i nieporęczny, wymagający osobnego miejsca w samolocie, nie sposób na nim grać inaczej niż na siedząco, to jeszcze repertuar solowy z okresu klasyczno-romantycznego jest dość ograniczony. Mozart nie napisał nic na wiolonczelę, a przez cały XIX wiek pokutowało przekonanie, że beczy ona jak owca i nie jest godna wirtuoza.

Prywatna prawda

Der_autor
Czy wykonanie muzyczne może być prywatną wypowiedzią? Od czasu, kiedy kompozytor zyskał w opinii słuchaczy nadludzką moc jednostki wybranej, wiedzącej więcej, kapłana sztuki (a zatem od jakichś niespełna dwóch stuleci), trwa w świecie muzyki partyturowej dyskusja o prawach wykonawcy.

Muzyka niepodległa

Mwm-luty-2018-8
Nie do końca wierzę w tak zwaną muzykę polską. Sądzę, że sztuka przekracza narodowe etykiety. Jak jednak nazwać to zjawisko, które niewątpliwie zaistniało w XX wieku, pozbawione precedensu w historii ziem między Odrą a Dnieprem?

Daleko, w Ameryce

Du_yun-press-photo-3-1024x682
W świecie muzyki współczesnej rozgorzała w ostatnich latach dyskusja o nieobecności muzyki tworzonej przez kobiety w programach koncertów i festiwali. Artyści i artystki, krytycy i krytyczki często zagadują o to kuratorów. To znak czasu, w którym także opór, który napotyka idea parytetów, jest ogromny. Tak duży, że zgromadzeni w Warszawie w ubiegłym roku dyrektorzy festiwali muzyki współczesnej...

Mniej

Minimalizm-to-moda-1140x760
Coraz mniej lubię minimalizm. Przez lata całe fascynowały mnie pomysły na pracę z czasem, ograniczanie bodźców na rzecz ich znaczenia, konceptualne zapętlenia, nawarstwienia podświadomych znaczeń, które pojawiają się podczas godzinnej kontemplacji dźwięku linii wysokiego napięcia, nieznacznie modulującej w subtelnych odcieniach.

Czas festiwalowy

Pocket-watches-436567_1920
Podczas tegorocznego festiwalu Sacrum Profanum wykonano V Symfonię George’a Brechta. Jednym z jej założeń jest odwrócenie uwagi od dźwięku. To partytura całkowicie konceptualna, kompozytor określił tylko liczbę części i ich tytuły, które brzmią: Przed słyszeniem – Słyszenie – Po słyszeniu.

Deklaracja

Cisza
„Dźwięczę, więc jestem” – brzmi tytuł kompozycji Tadeusza Wieleckiego, która miała swoją premierę na tegorocznej Warszawskiej Jesieni. Utwór na wiolonczelę i akordeon zaczyna się długą sekwencją niemych gestów, które przypominają ruchy realizowane przez grających muzyków albo przez dyrygenta. Wykonawcy utworu stoją, ich instrumenty leżą na razie z boku, nieme. Istnieją, ale jakby niepełnie. Pod...

Sytuacje

311abaca-9f84-4a14-a185-b8d586ae229a
Jeszcze niedawno kompozytor był kompozytorem. Facetem z brodą i brzuchem albo z rozwianym włosem, który siedział przy stole, pisał nuty na papierze, potem wysyłał do wydawnictwa albo do wykonawców i czekał, aż ktoś się nimi zainteresuje. Czasem też trochę chodził wokół tego, bo chodzenie wokół bardzo pomaga, kiedy chce się mieć wykonanie utworu. A teraz?

Duch i muzyczna materia

523941_97730625-1920x1271
Duchowość i religijność w nowej muzyce to temat równie trudny jak duchowość i religijność współczesnego człowieka Zachodu. Muzyka odbija tarcia występujące w społeczeństwie: dla jednych religia jest dobrem, systemem wartości, w którym upatrują podstaw cywilizacji, dla innych wiąże się z opresyjnością władzy; okazuje się czymś niejasnym, nieprzekonującym, fałszywym.

Chmury

Dvd
Płyta znanego muzyka wydana w wielkiej wytwórni jest zawsze wydarzeniem. Towarzyszy jej kampania promocyjna, dobre zdjęcia, film rozpowszechniany przez media społecznościowe.

O rozczarowaniach

Ircam_exterieur-copyright-olivier-panier-des-touches
„Chcieliśmy zmienić świat… Nie zmieniliśmy” – stwierdził gorzko rozmówca, którego spotkałem niedawno na festiwalu muzyki dawnej.

Po rewolucji

Penderecki_studio_eksperymentalne
„Myśmy wszystko zapomnieli!” – z Wyspiańska zaintonował rytualny lament taksówkarz, z którym rozmawialiśmy oczywiście o polityce. Zgodziliśmy się co do ogólnych wniosków: zmieniło się w kraju przez ostatnie dziesięciolecia. Do tego stopnia, że nie pamiętamy tego, co kiedyś zdawało się oczywiste.

Sonato, czego jeszcze ode mnie chcesz?

5707ffab150000ee010b463c
Nie, to wcale nie jest przyjemne. Dostaję tych płyt dziesiątki, kolonizują moją szafkę ze sprzętem audio, rozpychają się na przyległych płaszczyznach. Kiedy rozmnożą się nadmiernie, wywożę je do pracy, uzasadniając to racjonalnymi powodami.

Płynna operowość

Maxresdefault
W wystawionym przed czterema laty w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej spektaklu Dla głosów i rąk jego autorka, Jagoda Szmytka, pokazała w formie parodystycznej zmagania współczesnej kompozytorki z instytucją teatru operowego. Nie przepadam za autotematyzmem w muzyce, ale muszę przyznać, iż był to zabawny spektakl, niezła muzyka – słowem: dobrze, że zaistniał.

Sztuka - kształt miłości

P04h2bhk
GF poznał M przez portal randkowy. Poszukiwał kobiety uległej, odnoszącej się ze zrozumieniem do jego potrzeby dominacji. M była oczarowana jego profilem i europejską otwartością seksualną. GF także był zachwycony; przedtem niemal stracił już nadzieję, że spotka kobietę, która dostosuje się do jego trybu życia.

Xenakis obecny

06e29effdfb1f1b7f6a7863394f4d786
O tej muzyce pamięta niewielu. Przynajmniej u nas. Biografia jej twórcy odstrasza oficjalne instytucje; życiorys komunisty i opinia matematyka rozpoczynającego pracę kompozytorską od złożonych stochastycznych procedur to nie jest coś, co wzbudza zaufanie.

Nowe wykonawstwo

Beethoven-ear-trumpet
Konkursy muzyczne – Chopinowski, Wieniawskiego – rozpalają emocje obserwatorów. Wielu ma własną, ustaloną wizję interpretacji znanych dzieł. Muzyka klasyczna na tym przecież polega: sztuka powstaje w trudno definiowalnej przestrzeni między tym, co zapisane w nutach, a zmienną granicą naszej tolerancji na odstępstwa.

Boże Narodzenie

110447_boze-narodzenie-bombki-czerwone-tlo
Dla jednych są najpiękniejszym czasem w roku, spędzanym w domowym zaciszu z rodziną i przyjaciółmi; inni ich nie znoszą i zrobią wszystko, by minęły szybko i bezboleśnie. Każdy jednak ma jakieś skojarzenia związane ze świętami Bożego Narodzenia. Wśród nich są i te muzyczne. Zapytaliśmy o nie autorów „Muzyki w Mieście”. Z jakimi dźwiękami kojarzy im się Gwiazdka? Jakie mają muzyczne wspomnienia ...

Historia

Armenian_eternity_sign_right-facing_12_spiral.svg
„Historia zweryfikuje arcydzieła” – brzmi często powtarzane hasło. Wiele w nim prawdy – jeśli dziś trudno zaprzeczyć, że pasje Bacha czy symfonie Brahmsa należą do zasobu dzieł istotnych, zasługa w tym dziesiątek lat praktyki wykonawczej, refleksji teoretycznej, przychylnego odbioru publiczności.

Muzyka tu

138373_samolot-pasazerski-chmury-niebo
Jesienią 1977 roku Brian Eno czekał na samolot na lotnisku w Kolonii. Zapewne znużony sytuacją, zaczął się zastanawiać nad muzyką, która brzmiałaby dobrze w budynku, w którym się znajdował.

Z pieśnią na ustach

Europa
Co muzyka może zrobić dla świata w dzisiejszych czasach? Jaką wizję mu zaproponować? Piszę swój tekst niedługo po referendum w sprawie Brexitu, kiedy zastanawiamy się nad przyszłością Unii Europejskiej, nad perspektywami, nad tym, co z Polską.

Kłopoty z różnorodnością

2355
Jak oceniać zjawiska muzyki współczesnej? To pytanie, chcąc nie chcąc, zadają sobie nie tylko krytycy. Największa nawet otwartość na świat nie znosi potrzeby odnoszenia osobistych opinii do jakiegoś porządku. Dlatego po koncertach czasem ktoś pyta: „To mi się nie podobało – dlaczego twierdzisz, że to było dobre, skoro kompletnie niepodobne do innych dobrych dzieł?”. Pytający próbuje zatem jakoś...

Patrz!

Bh-conduct-800-slider-home
Pies charczy, warczy i ujada. Przerażające dźwięki rozchodzą się echem w potężnej przestrzeni zabytkowej hali na warszawskim Mokotowie – otwartej właśnie po renowacji siedziby Nowego Teatru. Widzimy wyświetlaną na ścianie twarz aktora; to on jest tym psem, wcieleniem nieokiełznanej, przelewającej się nienawiści.

Nowość i echa historii

Howardschatzbeverlyornsteinathlete8-jpg
Chyba będę dziś pisać o zakorzenieniu nowej muzyki w przeszłości. Dziwię się sobie, bo temat ten wywołuje u mnie odruch niechęci. W praktyce radiowej poszukiwanie historycznych odniesień daje zwykle szansę, aby przedstawić muzykę współczesną w ciągu dnia, zamiast w nocy, „dla tych, co na morzu”.

Pejzaż po zimie

Tapety.joe.pl-szary-zimowy-pejzaz
Duże willowe mieszkanie w warszawskim Śródmieściu, ogromny mieszczański salon ze starymi meblami, przeszklone drzwi prowadzące do ciemnego ogrodu. Na ścianach staromodne drukowane tapety, przy oknach zasłony. W zimowy wieczór, kiedy na dworze mokro i chłodno, w tym salonie grupa ludzi swobodnie spoczywa na krzesłach lub fotelach, półkolem otaczając stojące przy drzwiach pianino i towarzyszący m...

Kolorowe stany muzyki

Nyc14
Wizyta w Nowym Jorku była spełnieniem moich marzeń. Postawiwszy nogę nad rzeką Hudson, szybko zorientowałem się, że nie czeka mnie tam wiele zaskoczeń. Nowy Jork jest mniej więcej taki, jakim go sobie wyobrażamy – o tym uprzedza niejeden przewodnik. To przecież najczęściej filmowane miasto na świecie. Zaskoczenie czeka nas dopiero poza jego granicami – bo popularny obraz i subkultura Nowego Jor...

Ostatni z gigantów

Boulez
„Zmarł dyrygent i kompozytor Pierre Boulez” – ogłosiły na początku roku gazety, portale internetowe, nawet telewizje. Chyba nie tylko mnie takie uszeregowanie zasług Bouleza wydało się rażące – a jednak postanowiłem je przynajmniej rozważyć. Może faktycznie, pomyślałem, odkrywcze interpretacje kompozycji Debussy’ego, chłodno i konstruktywistycznie budowane gmachy symfonii Mahlera, oszałamiające...

Wolność

Tumblr_mx8hjqb4za1s6mxo0o1_1280
Ferruccio Busoni stwierdził niegdyś, że „muzyka narodziła się wolna i wolność jest jej przeznaczeniem”. Zdanie to brzmi jak cytat z książki Paola Coelho i pewnie dlatego do dziś towarzyszy jako credo najrozmaitszym działaniom: od ambitnych po kompletnie bezwartościowe.

Pod choinkę

Mwm-grudzien-2015-34
Na Wigilię Bożego Narodzenia większość z nas czeka cały rok. Wieczór to szczególny z wielu powodów. Jednym z nich, choć zapewne nie najważniejszym, są… tak, tak – prezenty! Bywa z nimi jednak co najmniej tyle samo przyjemności, co problemów. Co podarować? To pytanie niejednemu z nas spędza sen z powiek już od tygodni. Jeśli jeszcze nie podjęli Państwo decyzji, śpieszymy z pomocą. Na tych strona...

Notatki o Czajkowskim

Mwm-styczen-luty2013-40
Producent ckliwych melodii, „cuchnącej” muzyki, „maszynka do płakania” i symbol kiczu. Jeden z najpopularniejszych twórców muzyki klasycznej, drugi po Beethovenie bóg filharmonicznej subkultury. Z równym przekonaniem negowany, co wynoszony na szczyty. Trudno do dziś powiedzieć jednoznacznie, kim był Piotr Czajkowski.

Land of Hope and Glory

Krótki przewodnik po muzyce brytyjskiej XX i XXI wieku
Mwm-pazdziernik-8
Ile nazwisk kompozytorów muzyki klasycznej potrafi wymienić przeciętny Polak? Zapewne kilka. Ilu będzie wśród nich Brytyjczyków? Śmiem sądzić, że ani jednego. Wyobraźmy sobie teraz podobną sondę wśród melomanów, bywalców filharmonii. Kłopotów z odpowiedzią na pierwsze pytanie nie będzie. Jakie nazwiska padną w odpowiedzi na drugie? Elgar. Może Britten (to wśród tych słuchających płyt, bo j...