Wojciechowskiok

Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia w Wałbrzychu. Absolwent muzykologii (2010) oraz filozofii (2011) na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2009 roku studiował w Uniwersytecie Wiedeńskim. Interesuje się muzyką XX wieku oraz współczesną, a także neurokognitywistyką, w której poszukuje nowych perspektyw badawczych w zakresie psychologii percepcji słuchowej. Jako publicysta współpracował z „Ruchem Muzycznym”, „Glissandem”, Instytutem Sztuki PAN, Instytutem Adama Mickiewicza, pismem „Res Facta Nova” oraz szeregiem internetowych portali kulturalnych. W wolnym czasie podróżuje, przemieszczając się głównie wzwyż, ale też wszerz. Obecnie mieszka w Londynie.   

Epitafium dla K.

Wspomnienie o Włodzimierzu Kotońskim
Mwm-listopad-2014-7
Wiadomość o śmierci Włodzimierza Kotońskiego obiegła całe środowisko muzyczne. Niezwykłość jego dokonań twórczych wynika z faktu, że był jednym z najbardziej aktywnych kompozytorów polskich XX wieku. Tworzył już podczas studiów u Piotra Rytla, nieustannie aż do chwili śmierci. Ponadto, jako człowiek obdarzony żywiołowym usposobieniem, był obecny nawet podczas mniej znaczących wykonań swoich dzi...

W ciuciubabkę ze słuchaczem

Composing
Współcześnie żyjący kompozytor ma prawo czuć się naprawdę komfortowo. Pewien twórca z epoki klasycyzmu, niejaki Muzio Clementi, dorobił się istnej fortuny jako wydawca nutowy, a Charles Ives w kilkaset lat później – na pracy… w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Muzyka nie potrzebuje getta

Modern
Z wiekiem odczuwam przemożną potrzebę odrzucenia klasyfikacji i zwrócenia się do integralności muzyki, postrzegania jej jako Jedni. Tym mocniej, im bardziej wykraczam poza pole czystej „dźwiękowości”.

Pistolety, muzyka i magia chaosu

Mwm-kwiecien-2014-33
O Hannah Höch wiemy niewiele. Urodziła się pod koniec XIX wieku w Gotha, niewielkim mieście w Turyngii. Jako dwudziestolatka rozpoczęła studia artystyczne w Berlinie i dość szybko zaangażowała się w najbardziej awangardowy ruch swoich czasów, jakim był dadaizm. Jej dzieła – o czym rzadko się dziś wspomina – inspirowały legendarnych artystów, wśród których wymienić należy Raoula Hausmanna, Georg...

Szymon Bywalec o...

autorytetach, muzyce dawnej i nowej, dyrygowaniu, przygotowywaniu prapremier.
Mwm-kwiecien-2014-13
Praca nad nowym utworem przypomina trochę pracę w laboratorium. Mamy przepis w postaci partytury, składniki, którymi są dźwięki, i planowany efekt końcowy w postaci wykonania. Często receptura jeszcze nie jest doskonała. Trzeba poeksperymentować. Eksperyment, jak to eksperyment, może się udać albo nie i zakończyć eksplozją.

Ikony w ryzach elektroniki

Musicaelectronicanova2013
Pofestiwalowe emocje opadły. W pamięci wspomnienia jednak wciąż pozostają żywe. Musica Electronica Nova to ważne wydarzenie; śmiem nawet twierdzić, że jak na festiwal, którego suma edycji osiągnęła dopiero wiek przedszkolaka, odgrywa już wśród festiwali muzyki współczesnej w Polsce opiniotwórczą rolę i zajmuje wysoką pozycję. Przesądza o tym choćby obrany kurs w polityce repertuarowej aktualnej...

Zawód: kompozytorka

Rozmowa z Roxanną Panufnik
Mwm-grudzien2013-13
Nie mogłam robić nic innego. Byłam leniwą uczennicą. Wyjątkiem były lekcje muzyki. Gdy kończyłam szkołę, studia kompozytorskie wydawały mi się jedyną drogą. Więc poszłam nią.