D%c4%99biczw%c5%82a%c5%9bciwy

Wszechstronny pianista i improwizator, poruszający się swobodnie w różnorodnych stylach muzycznych. Laureat licznych konkursów polskich i zagranicznych. Zwycięzca międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. W 2014 roku podpisał ekskluzywny kontrakt artystyczny z wytwórnią Warner Music Poland. Jego debiutancka płyta w barwach Warner Classics ukaże się w międzynarodowej dystrybucji już w 2015 roku.

Urodzony we Wrocławiu Aleksander Dębicz jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, został laureatem większości z nich, zdobywcą nagród specjalnych lub finalistą (między innymi: pierwsze miejsce oraz nagroda specjalna miasta Frankfurtu nad Odrą za najlepsze wykonanie utworów J.S. Bacha na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie/Frankfurcie nad Odrą w 2000 roku, Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie sonaty Haydna na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Bremie (Niemcy) w 2005 roku, laureat i zdobywca Nagrody Specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Bukareszcie w 2006 roku).

Artysta doskonalił swoje umiejętności na międzynarodowych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem światowej sławy pianistów i pedagogów: Roberta Levina, Andrása Schiffa, Andrei Bonatty, Alexandra Braginskiego, Jana Jiracka von Arnima, Katarzyny Popowej-Zydroń, Andrzeja Jasińskiego, Aleksieja Orłowieckiego i innych. Koncertował zarówno w Polsce, jak i za granicą (między innymi w Niemczech, Rumunii, we Włoszech, Francji i w Austrii).

Aleksander Dębicz występował między innymi z orkiestrą Filharmonii we Wrocławiu, w Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Zamku Królewskim w Warszawie, Sali Kameralnej nowej siedziby NOSPR w Katowicach, Akademii Muzycznej we Wrocławiu i w Akademii Muzycznej w Katowicach, w Ragusie – Ibli na Sycylii. Dwukrotnie (2006 i 2009) odbył tournée koncertowe po Rumunii, występując z recitalami w Bukareszcie i innych większych miastach tego kraju. W 2012 roku otworzył cykl koncertowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina „Młode Talenty” w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a w 2013 roku wystąpił z recitalami Chopinowskimi między innymi w Łazienkach Królewskich oraz w Ogrodach Luksemburskich w Paryżu w ramach festiwalu „Chopin w Ogrodach Luksemburskich”. W 2014 roku wziął udział w koncercie w ramach Festiwalu Otwarcia nowej siedziby NOSPR w Katowicach.

Jego muzyczne poszukiwania obejmują nie tylko działalność solową, lecz także kameralistykę. Artysta współtworzy duety między innymi ze śpiewaczką Wandą Franek, wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem oraz z saksofonistą Wojciechem Psiukiem. Współpracuje także z wieloma śpiewakami oraz z wokalistami rozrywkowymi. Bierze również udział w projektach pozostających w stylistyce muzyki jazzowej oraz popowej.

Kolekcja Muzeum Narodowego i EMI

Pod patronatem „MwM”
Mwm-grudzien2013-23
W czasach, kiedy narzekamy na słabnące zainteresowanie kulturą, każda próba popularyzacji sztuki zasługuje na uwagę. Coraz częściej podejmowane są śmiałe inicjatywy, mające na celu oswojenie tak zwanych mas z muzyką klasyczną. Ostatnio na przykład widziałem na YouTube krzepiący materiał z akcji nowojorskiego kolektywu ImprovEverywhere, który zaprosił muzyków orkiestry Carnegie Hall na ulicę i p...