Unnamed

Wrocławianka od urodzenia, córka wrocławskich plastyków malarki Krystyny Michałowskiej-Podsiadły i rzeźbiarza prof. Leona Podsiadłego. Eks-dziennikarka działu kultury wrocławskiej Gazety Wyborczej (od 1990 do 2012, współtworzyła dział i szefowała mu prawie przez dekadę), dzieciństwo spędziła w Afryce Zachodniej (Konakry, Gwinea), absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje ją teatr i kino Afryki frankofońskiej, (publikowała teksty m.in.w „Didaskaliach”, „Kinie”, „Formacie” i „Notatniku teatralnym”), współpracuje z Brave Festival). Poza działalnością dziennikarską zajmuje ją także fotografia reportażowa. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. w galerii BWA Awangarda, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu i Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wszystkie poświęcone były współczesnemu życiu ludzi w krajach Afryki.


Wrocławianie na Zanzibarze

Unnamed-3
Przekroczyła setkę, gdy w 2013 roku po raz wtóry przyjechała do Wrocławia na Brave Festival. Bi Kidude była najstarszą śpiewaczką świata i muzyczną legendą z Zanzibaru, niepowtarzalną wykonawczynią tradycyjnego stylu taarab. Teraz śladami „Babuni”, bo to znaczy w suahili pseudonim artystyczny zmarłej w 2013 roku artystki, wyruszyli wrocławianie, by zaszczepić młodym ludziom na Zanzibarze miłość...

Totalne wyjście masek w Zawara

Maski-nuna-jpg
Z czym kojarzą się nam maski w Afryce? Bardzo często w pierwszej kolejności z czarną magią, zaklinaniem złego, rzucaniem czarów, z tajemnicą, której biały człowiek się lęka.

Być jak Amazonka

Actualites
Dwadzieścia lat temu miałam w Mali przygodę muzyczną, którą przeżywam do dziś, choć faktycznie wówczas nie zaistniała. To było w Bamako, poznałam tam przesympatycznego młodzieńca z dobrego i bogatego domu. Jego mama była potentatem na rynku cementu w Afryce Zachodniej i zaprosiła mnie na kolację. Wyruszałam wtedy do Gwinei, więc przełożyliśmy ów wieczór na czas po moim powrocie.

Opowieść w świetle

Stages-yeleen-2011
Jest takie miejsce w Afryce, tej francuskiej, Zachodniej, między pustynią a morzem, o nazwie Bobo Dioulasso. To piękne stare miasto w Burkina Faso. Tam poznałam niezwykły świat bajarzy i muzyków, nie tylko afrykańskich, bo i tych pochodzących nawet z kanadyjskiej Nowej Funlandii. Opowiadacze zjechali na festiwal opowieści i muzyki Yeleen. Miejsce festiwalu to dawne podwórze rodziny Kouyaté. Rod...

Griot po kądzieli

Ablaye Badji - wywiad
Mg_5381
Nazwisko rodowe jest bardzo ważne dla naszej przyszłości, dla tego, kim zostaniemy, jak będziemy rozumieć naszą tożsamość, ale jeszcze ważniejsze, rudymentarne dla Afrykanina jest to, co płynie dla niego z mleka matki, czym nasiąka od chwili narodzin. Kim jest jego matka.

Trzej urodzeni w buszu

Black-children-griot
Było ich trzech tuż przed Bożym Narodzeniem w Togo, w Afryce. Spotkałam ich, podróżując na polską wigilię do przyjaciółki mieszkającej w stołecznym Lomé. Trzech griotów, może jednak trochę magów? Na pewno mędrców. Michel, Martin i Yassih. Dziś żyje tylko jeden, a i tego nie jestem pewna, bo mieszka głęboko w buszu i nie używa komórki.

Boże Narodzenie

110447_boze-narodzenie-bombki-czerwone-tlo
Dla jednych są najpiękniejszym czasem w roku, spędzanym w domowym zaciszu z rodziną i przyjaciółmi; inni ich nie znoszą i zrobią wszystko, by minęły szybko i bezboleśnie. Każdy jednak ma jakieś skojarzenia związane ze świętami Bożego Narodzenia. Wśród nich są i te muzyczne. Zapytaliśmy o nie autorów „Muzyki w Mieście”. Z jakimi dźwiękami kojarzy im się Gwiazdka? Jakie mają muzyczne wspomnienia ...

Renayate, czyli pieśniarka

Houria Aïchi - wywiad
Ip-houria_4
Mimo że w mojej sztuce opowiadam o związkach z tradycją i algierskimi przodkami, żyję jak kobieta nowoczesna, w zachodnim świecie, więc sięganie do muzyki współczesnej to naturalna droga moich artystycznych poszukiwań.

Tradycja bez pajęczej sieci

Balla Kouyaté - wywiad
Balla-web-img_6780
Muzyka nie służy u nas tylko zarabianiu pieniędzy, ale ma pomagać i uzdrawiać – mówi Balla Kouyaté, malijski griot i mistrz gry na balafonie.

Chcesz u mnie grać na kalebasach?

Boureima „Vieux” Farka Touré - wywiad
Mwm-marzec-2016-34
„Panie prezydencie, proszę mi przydzielić mieszkanie, a będę wracał do Wrocławia każdego roku” – mówi „Vieux” Farka Touré, malijski gitarzysta i pieśniarz, syn legendarnego muzyka, Ali Farka Touré. Artysta był jedną z gwiazd ubiegłorocznej edycji Brave Festiwal „Przeciw wypędzeniom z kultury” we Wrocławiu, poświęconej afrykańskim griotom.

Afryka to muzyka

Lalki_boromo_nuna_fot.magda_podsiadly
Byłam kiedyś dzieckiem w Afryce, w Gwinei, tam gdzie dziś szerzy się, niestety, wirus ebola. Mieszkałam z rodzicami w stołecznej Konakry, tuż nad oceanem, na przedmieściach metropolii, wtedy jednej z najpiękniejszych nie tylko w Afryce. Po latach wróciłam do Afryki Zachodniej i od prawie dwudziestu lat wędruję po wielu jej krajach, w poszukiwaniu wspomnień, ale i spotkań z tradycyjnymi opowiada...