Pozostałe numery
October 2013
„Nie wierzę w improwizację!" Krzysztof Penderecki
Mwm-listopad2013-1

Przebudzenie uczuć. Niekoniecznie miłych

Musica Electronica Nova
Beethoven-2
Etykietki mają to do siebie, że jeśli głębiej pod nie zajrzeć, raczej zaciemniają, niż rozjaśniają. Przecież wiemy dobrze: muzyka instrumentalna sama w sobie nie niesie żadnych konkretnych znaczeń, jednak od początku XIX wieku, z pewnością pod wpływem rodzącego się romantyzmu i jego emocjonalno-dramatycznych skłonności, niektórym kompozytorom zaczęło tego przekazu brakować.

Wiedeń Berga

Berg
Książka ta jest pierwszą częścią planowanego i częściowo zrealizowanego przedsięwzięcia, jakim miało być opisanie życia i twórczości Albana Berga. Publikacja ma na celu udokumentowanie wstępnych i wczesnych utworów kompozytora (tj. z lat 1900–1913). Co ważne, Andrzej Chłopecki nie poprzestał na pokazaniu wybranych przykładów muzycznych z tego okresu. W każdym z rozdziałów opisał też życie kompo...

Kwestionariusz „Muzyki w Mieście" - Royal String Quartet

Mwm-listopad2013-5
Lęk podczas występów przed publicznością wzbudza we mnie… absurdalnie wysoka estrada – mam lęk wysokości. (Michał Pepol – wiolonczela)

Saksofon, Biblia i czerwony nos

Jazztopad
Mwm-listopad2013-16
W te dni mroczne i jesienne wrocławianie, przynajmniej ci kochający muzykę, odmieniają przez wszystkie przypadki jedno słowo: Jazztopad. (Nawiasem mówiąc, trudno mi się pogodzić z dopełniaczem: skoro mówimy o połowie listopada, dlaczego zachwycamy się programem Jazztopadu? Gramatykę normatywną zostawmy sobie jednak na inną okazję i zajmijmy się, jak zwykle, jazzem).

Urodziłem się pod szczęśliwą gwiazdą

Rocznica
Mwm-listopad2013-8
Dwa razy spotkałem się z Markiem Chagallem, bo miałem znajomego marchanda, który się z nim przyjaźnił. Z Salvadorem Dalím tworzyliśmy nawet wspólny projekt, który niestety nie został zrealizowany. Chodziło o wspólne napisanie Stworzenie świata. Bardzo się do tego pomysłu zapaliłem, lubię tego rodzaju wyzwania. On miał stworzyć tekst i przygotować scenografię.

Dźwiękowy mural

Jazztopad
Mwm-listopad2013-20
Jest dziś wielu jazzmanów, którzy chcą grać jak Amerykanie, inni natomiast odnajdują inspiracje w tradycjach Wschodu i muzyce ludowej. Tony Malaby czerpie z muzycznych interakcji, z improwizowanych spotkań z artystami, szczególnie tymi młodymi, których jednocześnie wciąga w swoją opowieść. Nazwisko nowojorskiego saksofonisty pojawia się na ponad siedemdziesięciu płytach, a śledząc jego muzyczne...

Poszukiwacz dźwięków

Jazztopad
Mwm-listopad2013-18
Muzyczna droga Charlesa Lloyda wiedzie przez wielokulturowy tygiel Missisipi, kipiące jazzowym życiem zakamarki Nowego Jorku, medytacyjne przestrzenie kalifornijskich gór i największe światowe estrady. Mówi się o nim „odkrywca Keitha Jarretta”, choć on jedynie skierował na niego uwagę, nagrywając w 1966 roku historyczną płytę Forest Flower. Zawsze miał skłonności do poszukiwania poza znanym obs...

La Diva Turca

Leyla Gencer
6851375520_c88734c627_h
Śpiewała dla koronowanych głów – irańskiego szacha Rezy Pahlawiego czy jordańskiego króla Husajna, z zachwytem słuchali jej marszałek Josip Broz Tito, kanclerz Konrad Adenauer oraz prezydenci Harry Truman i Dwight Eisenhower. Trudno jest więc dziś zrozumieć, dlaczego Leyla Gencer należy do najmniej znanych z grona wielkich śpiewaczek dwudziestego wieku.

Bałałajki, Coney Island, Nowy Jork, lato 1998

Mały pitawal przestępstw dokonanych za pomocą instrumentów muzycznych
Mwm-listopad2013-32
Kiedy 4 maja 1999 roku policja wkroczyła o świcie do mieszkania na drugim piętrze niewielkiej kamienicy przy jednej z głównych arterii Coney Island, Mermaid Avenue, i wyprowadziła w kajdankach sześćdziesięcioośmioletniego Vasiliya Schchukova, wyglądający ze wszystkich okien budynku sąsiedzi aresztanta nie posiadali się ze zdumienia.

Flet w szafie

Rozmowa z Radkiem Knappem
Mwm-listopad2013-26
Muzykujący sąsiedzi to tutaj nic dziwnego. Od mojego przyjazdu zewsząd dochodziły dźwięki muzyki klasycznej i właśnie dlatego – a może mimo to – bardzo ją polubiłem.

Największa perła Wrocławia czeka na poławiaczy

Mwm-listopad-slajd6
„Muzyka – cóż za wspaniała sztuka! I co za smutny zawód!” – twierdził Bizet, kompozytor trzymany w chłodzie i głodzie przez krytykę oraz publiczność. Może zmieniłby zdanie, gdyby zobaczył swoich Poławiaczy pereł w Hali Stulecia. My zobaczymy tę operę w drugi i trzeci weekend listopada. To także znakomita okazja, żeby przekonać się, jak architektura wiąże się z teatrem i muzyką.

Tam gdzie rośnie muzyka, czyli fotograf w ogrodzie

Rocznica
Mwm-listopad2013-13
Kiedyś natknąłem się na książkę węgierskiego fotografa Gilberta Brassai Rozmowy z Picassem. Piękna sytuacja, marzenie każdego fotografa, by fotografować wielkiego artystę. Jedno z marzeń, szczególnie dzisiaj, gdy fotografia stała się powszechna i każdy może zrobić zdjęcie co najmniej poprawne.