Pozostałe numery
May 2014
No cóż, czas najwyższy wrócić tu z bagnetami. [Pauline de Ahna-Strauss po paryskiej premierze Salome]
Mwm-maj-2014-1

Muzyka nie potrzebuje getta

Modern
Z wiekiem odczuwam przemożną potrzebę odrzucenia klasyfikacji i zwrócenia się do integralności muzyki, postrzegania jej jako Jedni. Tym mocniej, im bardziej wykraczam poza pole czystej „dźwiękowości”.

Sitar. Amer, lato 1721 roku

Mały pitawal przestępstw dokonanych za pomocą instrumentów muzycznych
Sitar-indien-indian-musical-instruments-265687
Kwestie dziedziczenia w rodzinie maharadżów Ameru zazwyczaj były skomplikowane: teoretycznie władza przechodziła na pierworodnego potomka płci męskiej, ale wiele zmieniała mnogość żon i konkubin, knujących, jak by tu pozbawić życia wszystkich konkurentów i osadzić na tronie akurat swojego syna; w ruch szły sztylety i zatrute zabawki, chłopcy ginęli za sprawą podejrzanych upadków z dachu, przydu...

Pianista komponujący

Wywiad z Dejanem Lazićem
Mwm-maj-2014-8
Ravel powiedział, że skończyły się czasy, kiedy kompozytor przechadzał się łąką, wdychał zapach kwiatów, aż nagle wspaniały pomysł wpadał mu do głowy, więc biegł co sił w nogach do domu, żeby zapisać melodię. Tak się czasami zdarza, ale komponowanie to dużo pracy biurowej wymagającej koncentracji – tylko ja, stół i ołówek.

Niezastąpiony

Mwm-maj-2014-24
Setne urodziny Richarda Straussa w 1964 roku celebrowano nader powściągliwie. Nad kompozytorem wciąż wisiało odium z powodu współpracy z reżimem nazistowskim, zwłaszcza że Goebbels jeszcze we wrześniu 1944 roku wciągnął go na niesławną Gottbegnadeten-Liste – listę obdarzonych łaską Bożą – obejmującą ponad tysiąc nazwisk artystów, których w schyłkowej fazie wojny zwolniono z obowiązku mobilizacy...

Agata Szymczewska poleca książkę Andre Agassi „Open. Autobiografia tenisisty"

Andre-agassi
Dla mnie, muzyka, artystki, skrzypaczki to dużo więcej niż kilka zabawnych czy dramatycznych chwil z życia sportowca. To niebywałe świadectwo determinacji, konsekwencji, walki z własnymi słabościami, cierpliwości, umiejętności pogodzenia się z porażkami oraz dążenia do perfekcji. Czyli o tym wszystkim, co każdego dnia jest mi w moim życiu niezbędne.

Ostrożnie z muzyką!

Rozmowa z Józefem Opalskim
Mwm-maj-2014-16
Myślę, że istnieją w języku polskim dwa bardzo niemodne, a nawet źle widziane słowa. Pierwsze to „edukacja”. A jednak społeczeństwo trzeba edukować, samo tego nie zrobi. Drugie słowo to „rzemieślnik”. W każdym języku, z tych, które znam, słowo rzemieślnik jest wielką pochwałą. W Polsce, jeśli się komuś powie, że jest rzemieślnikiem w sztuce, to jest to traktowane jak największa obelga. Wszyscy ...

Sztuka demokracji

Mwm-maj-2014-12
Pojęcie muzyki kameralnej pojawiło się w epoce baroku. W XVII wieku teoretycy wyróżniali trzy style muzyczne: kościelny, kameralny i teatralny. Istotą tego podziału była więc funkcja, jaką pełniła muzyka. Oczywiście pociągało to za sobą konsekwencje stylistyczne. Muzykę graną w komnatach pałacowych znamionował inny styl, niż tę przeznaczoną do kościoła lub teatru. Stąd odróżniano sonaty da came...

Kwestionariusz „Muzyki w Mieście" - Janusz Wawrowski

Wawrowski
18. Karierę chciałbym zakończyć… koncertem w bazie na Marsie albo na Księżycu.

Jazz zza kulis

Mwm-maj-2014-26
Zatłoczony klub, szczęściarze siedzą przy stolikach, spóźnialscy stoją przy barze. Pojedynczy reflektor kreśli stożek Tyndalla w zadymionym powietrzu. Podzwanianie kieliszków i rozproszone brawa, rozmowy nieco cichną, na estradzie pojawia się postać w fedorze i workowatej marynarce, z saksofonem. Wszystko jest czarno-białe.

Największa inwestycja teatralna od czasu upadku caratu, czyli Maryjski II

Mwm-maj2014-slajd4
Na początku kwietnia 2012 roku w Petersburgu panował bardzo dotkliwy mróz, a na ulicach wciąż leżało sporo śniegu. Śnieg pokrywał także betonowy szkielet Teatru Maryjskiego II, stojący nad Kanałem Kriukowa, który łączy rzeki Mojkę i Fontankę.

Muzyka pod bombami

Mwm-maj-2014-30
Salą koncertową była zrujnowana kamienica w broniącej się wciąż Festung Breslau, pianistą ¬– lejtnant z kompanii saperów, słuchaczem ¬– sławny radziecki fotoreporter wojenny Dmitrij Baltermanc. Zrobił zdjęcie artyście i nazwał je Czajkowski… Germania 1945.