Pozostałe numery
June 2014
„W muzyce prawdę napotykasz tylko wtedy, gdy dusza zachwycona ulegnie jej ślepo" Edmond Rostand
Mwm-czerwiec-2014-1

Dziecko smutku u bram raju

Gustav Mahler
Mwm-czerwiec-2014-12
Na temat muzyki Gustava Mahlera w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powiedziano i napisano wiele. Wydaje się, że taki obrót sprawy nie zaskoczyłby austriackiego symfonika, który tuż przed śmiercią miał powiedzieć, że jego czasy jeszcze nadejdą.

Artysta z perspektywą

Wywiad z Markiem Mosiem
Mwm-czerwiec-2014-8
Chodzi mi o sposób na życie, na bycie szczęśliwym – perspektywę, że jutro mogę być lepszy. To nadaje sens naszym poczynaniom. Wydaje mi się, że zgorzkniali są ci, którzy nie postrzegają przyszłości jako możliwości rozwoju.

Jazz na stadionie

Mwm-czerwiec-2014-26
Mniej więcej co dwa tygodnie – oczywiście w sezonie ligowym – na stadionie przy Anfield Road w Liverpoolu wybrzmiewa śpiewany przez czterdzieści pięć tysięcy kibiców standard jazzowy. Nie tak znany i ważny jak, dajmy na to, All The Things You Are, w dodatku w rockowej aranżacji, ale jednak.

Uciekający łabędź

Lohengrin
Wkrótce po premierze w Cardiff przeczytałam kilkanaście entuzjastycznych recenzji. Przygotowywałam wtedy dodatek specjalny przed otwarciem kolejnego sezonu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Pisałam szczerze i od serca, że nie mogę się już doczekać Lohengrina w inscenizacji Antony’ego McDonalda, którego „chwalono za prostotę koncepcji, precyzję gestu, urodę obrazów scenicznych i pomysłowość ...

Kwestionariusz „Muzyki w Mieście" - Michał Nagy

Mwm-czerwiec-2014-6
Lęk podczas występów przed publicznością wzbudza we mnie… brak jakiegoś elementu stroju koncertowego. Gdybym nie był muzykiem, chciałbym być… ogrodnikiem.

Flet. Moskwa, noc z 12 na 13 października 1998 roku

Mały pitawal przestępstw dokonanych za pomocą instrumentów muzycznych
Moscow-cityscape-wallpapers_33725_1920x1080
Początek tej historii jest doskonale znany i opisany na dziesiąty bok: wraz z pierestrojką i rozpadem Związku Radzieckiego w Rosji zaczęła wyrastać rozległa szara strefa. Przestrzeń na mapach, zajętą dotychczas przez równomiernie czerwoną plamę, zalała szarość: czarny rynek na białych niedźwiedziach (oprószony nieco złotem z rodzących się mozolnie fortun oligarchów). Pojawiały się nowe zawody i...

Dziewczyna z Południa

Tori Amos
Mwm-czerwiec-2014-17
Pierwszego spotkania z ważną muzyką, tak jak pierwszego spotkania z ukochaną osobą, nie sposób zapomnieć. W pamięci utrwalają się najbardziej absurdalne szczegóły: kolor światła w nieco zakurzonym lubelskim sklepie z płytami i – ponieważ to wciąż lata dziewięćdziesiąte – kasetami magnetofonowymi, przedział kolejowy w pociągu relacji Lublin – Kraków, w którym się słuchało kasety kupionej za osta...

Kiedy gra gorąca krew

Mwm-czerwiec-2014-32
Arystoteles twierdził, że muzyka wpływa na uszlachetnianie obyczajów. Nie znał wrocławskich augustianów, którzy słynęli z umiłowania muzyki i jednocześnie demonstrowali temperament godny kibiców Śląska. Bójki na pastorały były najłagodniejszą formą rozstrzygania konfliktów z konkurencyjnym klasztorem.

Galanteria skórzana. Nieznany epizod z życia wielkiego Carusa

Enrico-caruso-smiling-in-playful-portrait-for-bain-news-service-photographer-1915
Zdarzyło się to ponad sto lat temu w Nowym Jorku, w sklepie z galanterią skórzaną prowadzonym przez sycylijskiego emigranta. Pewnego dnia przed wystawą tegoż sklepu zatrzymała się elegancka limuzyna potężnych rozmiarów. Wysiadł z niej szofer w wytwornej liberii i otworzył tylne drzwi, uprzednio zdjąwszy kapelusz w geście szacunku. „Wówczas – wspomina Roberto Alagna – pradziadek Jimmy zobaczył w...

W ciuciubabkę ze słuchaczem

Composing
Współcześnie żyjący kompozytor ma prawo czuć się naprawdę komfortowo. Pewien twórca z epoki klasycyzmu, niejaki Muzio Clementi, dorobił się istnej fortuny jako wydawca nutowy, a Charles Ives w kilkaset lat później – na pracy… w towarzystwie ubezpieczeniowym.