Pozostałe numery
November 2014
„Diament rysujący sen: jawa rozprysnęła się na dźwięki" Julian Przyboś
Mwm-listopad-2014-1

Vlado Perlemuter – dyskretny romantyk

Mwm-listopad-2014-26
Kto pamięta, że urodził się w Kownie i miał polskie korzenie? Kto wie, że jednym z jego pierwszych profesorów był Maurycy Moszkowski, u którego już jako czternastoletni chłopiec podpatrywał bardzo specyficzne palcowania, a w latach dojrzałych, jako ceniony pedagog, wykorzystywał i posługiwał się nimi z wielkim upodobaniem, naturalnie częściowo adaptując je do potrzeb własnych rąk?

Rewolucjonista

Frans Brüggen we wspomnieniach Krzysztofa Teodorowicza
Mwm-listopad-2014-22
Dwa dni przed rozpoczęciem tegorocznego festiwalu „Chopin i jego Europa”, 13 sierpnia dotarła do nas smutna wiadomość – zmarł Frans Brüggen. Miał poprowadzić, jak co roku, występy swej Orkiestry XVIII Wieku. Poczuliśmy, że straciliśmy kogoś bliskiego, a zarazem – że w tym momencie odeszła również cała epoka, którą otworzył i współtworzył.

KWESTIONARIUSZ „MUZYKI W MIEŚCIE" - ANNA MARIA STAŚKIEWICZ

Mwm-listopad-2014-6
Gdybym nie była muzykiem, chciałabym być… tancerką.

Święty John Coltrane

Mwm-listopad-2014-38
Zwykle małomówny i skryty Coltrane tym razem utrzymywał członków swojego kwartetu w jeszcze większej niepewności. Szkice swojej nowej kompozycji wręczył muzykom dopiero w dniu nagrania, 9 grudnia 1964 roku. W chłodną środę siedzący w studiu Rudy’ego Van Geldera w New Jersey pianista McCoy Tyner, kontrabasista Jimmy Garrison i perkusista Elvin Jones zapoznawali się ze stosunkowo prostymi motywam...

Muzyka rośnie jak ciasto

Rozmowa z Janem Duszyńskim
Mwm-listopad-2014-8
Nowa kompozycja Jana Duszyńskiego, zamówiona przez Narodowe Forum Muzyki, zostanie wykonana na koncercie w Filharmonii Wrocławskiej 21 listopada o godz. 19.00

Lubię dawać muzykę

Rozmowa z Guro Kleven Hagen
20101125_4
Koncert to wyjątkowa sytuacja. Na co dzień wszyscy biegają – na ulicach, do metra, w sklepach, wszyscy się spieszą. Tymczasem na koncercie ludzie siadają w miejscu i przez godzinę, półtorej nie robią nic innego, tylko słuchają muzyki.

Pamięci prof. Marii Zduniak

Zduniak
Już od ponad trzech lat brakuje we Wrocławiu jakże dlań zasłużonej prof. Marii Zduniak, mimo to nadal miewamy wrażenie Jej obecności wśród nas, bo tak wiele śladów Jej dokonań naukowych, pedagogicznych i społecznych wciąż nam Ją przypomina. Chciałabym więc bodaj pisemnie utrwalić Jej Postać.

Wiolonczela, posiadłość Splendid Oaks pod Southampton, 18 marca 1937 roku

MAŁY PITAWAL PRZESTĘPSTW DOKONANYCH ZA POMOCĄ INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH
Mwm-listopad-2014-41
– Proszę, tędy – koścista kobieta w serżowym kostiumie, która stała u wejścia do salonu, wskazała dwa wolne krzesła ostatnim z dwanaściorga domowników, których wezwano na spotkanie. Ariadna Oliver i inspektor Japp trzymali się na razie z boku.

Alfabet Jazztopadu, czyli co nas czeka na tegorocznym festiwalu

Slajd-1-pl
Już niedługo we Wrocławiu rozpocznie się jeden z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce - Jazztopad. Festiwal potrwa od 13 do 23 listopada, a koncerty odbędą się m.in. w sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej, w Kinie Nowe Horyzonty oraz Klubokawiarni Mleczarnia. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.jazztopad.pl

Twarda sztuka

Mwm-listopad-2014-30
Dużo ostatnio pracuję. Zbyt dużo, choć wreszcie robię to, co kocham, i wreszcie robię to po swojemu. Czasem jednak trzeba odpocząć. Wyciszyć mózg, odciąć się od sieci, telefonów i sprzętu grającego, radykalnie zmienić pejzaż akustyczny.

Epitafium dla K.

Wspomnienie o Włodzimierzu Kotońskim
Mwm-listopad-2014-7
Wiadomość o śmierci Włodzimierza Kotońskiego obiegła całe środowisko muzyczne. Niezwykłość jego dokonań twórczych wynika z faktu, że był jednym z najbardziej aktywnych kompozytorów polskich XX wieku. Tworzył już podczas studiów u Piotra Rytla, nieustannie aż do chwili śmierci. Ponadto, jako człowiek obdarzony żywiołowym usposobieniem, był obecny nawet podczas mniej znaczących wykonań swoich dzi...

Bezdomna jaskółka

Mwm-listopad-2014-32
17 sierpnia w Bregencji nad Jeziorem Bodeńskim podczas corocznego festiwalu muzycznego odbyła się sceniczna prapremiera Bezdomnej jaskółki Szymona Laksa w inscenizacji Geralda Stollwitzera. Reżyser pokazał operę Laksa jako drugą część programu nazwanego „Familien-Oper”. W części pierwszej zaprezentowany został Słowik Igora Strawińskiego.

Komu bije dzwon

Mwm-listopad-2014-35
Od kilkuset lat muzyka dzwonów towarzyszy mieszkańcom Wrocławia. Ostrzegają przed niebezpieczeństwem, zapowiadają ważne wydarzenia i odprowadzają na miejsce ostatniego spoczynku. Ich głos jest trwalszy od spiżu, z którego zostały odlane.

X Festiwal Kwartesencja. Progresja

14–16 listopada 2014
Plakat_ok-1_dobry
Zapraszamy na dziesiątą edycję Festiwalu Kwartesencja. To spotkanie młodych artystów wkraczających na światową scenę. Muzyków, którzy lubią grać razem. Kompozytorów, którzy tworzą ekscytującą, współczesną sztukę.