Pozostałe numery
February 2015
„Wciąż możemy się od niego uczyć” Beethoven na łożu śmierci o Händlu
Mwm-luty2015-1

O imionach

Apostles-feet-after-durer
Jean-Baptiste Lully, nadworny kompozytor Ludwika XIV, w roku 1687 podczas dyrygowania orkiestrą – zdenerwowany, jak głoszą niektórzy, z powodu błędów muzyków – przebił sobie batutą palec u stopy. Wkrótce zmarł w wyniku zakażenia rany. Ten nietuzinkowy epizod nieraz stawał się przyczynkiem do prowadzenia naszych dialogów filomuzoficznych.

Gwiazdy Händlowskich oper

Francesca_cuzzoni_(james_caldwall_after_enoch_seeman)
"Zbyt wiele kombinowałeś w swojej operze. Tu w Anglii jest to czysta strata czasu. Tym, co Anglicy lubią, jest to, co uderza ich bezpośrednio w bębenki uszne" powiedział Georg Friedrich Händel do Christopha Willibalda Glucka.

Ołtarz i scena w oratoriach Händla

Handel__rinaldo_libretto_
„Na początku było słowo – czytamy w Pannie Stark, powieści szwajcarskiego pisarza Thomasa Hürlimanna – potem pojawiła się biblioteka, zaś dopiero na trzecim i ostatnim miejscu my, ludzie, oraz rzeczy”.

Jazz na prawdziwych organach

Aint_misbehavin_63
Pierwsze zdania tekstu, który miał się pierwotnie w tym miejscu Państwa oczom ukazać, już były napisane, kiedy dostałem wiadomość od redaktora naczelnego: „Czy dałby się Pan namówić na ankietę händlowską?”. Na ankietę namówić się dałem, być może z opłakanym skutkiem, Państwo sami sobie to sprawdzą na stronie 23. Ale co tam ankieta, skoro, jak twierdzą dobrze poinformowane źródła, Georg Friedric...

Przed nadejściem Mesjasza

Mwm-luty2015-38
Mistrz z Halle powinien być mistrzem z Breslau. Jego dziadek Valentin uznał jednak, że w Saksonii Händlom będzie się żyć lepiej i wywędrował ze Śląska. Wróciła muzyka Georga Friedricha.

Minghua Zheng (?) "Bambusowy pawilon" (?)

Mały przewodnik po operach zapomnianych i nieistniejących (suplement)
Mwm-luty2015-41
W roku 1895 cesarzowa-wdowa Ci Xi miała obchodzić jubileusz swojego sześćdziesięciolecia; od pewnego czasu nie była już oficjalnie regentką, ale nadal sprawowała władzę w imieniu swojego siostrzeńca, cesarza Guangxu. Dwudziestoczterolatek na razie nie usiłował wybić się na niezależność (choć ostatecznie tego spróbował, co przypłacił zresztą aresztem domowym oraz, jak się zdaje, śmiercią, otruty...

Kwestionariusz "Muzyki w Mieście" - Jarosław Thiel

Jaroslaw_thiel_dyrygent
Główną zaletą mojego sposobu gry jest… nieprzemijająca obsesja na punkcie równomiernego prowadzenia smyczka. Główną wadą mojego sposobu gry jest… nieprzemijająca obsesja na punkcie równomiernego prowadzenia smyczka.

Kraina słowodźwięków

Wywiad z Marią Ołdak
Kolberg-afisz-a3-v3_(1)
„Kraina słowodźwięków" to album złożony z nowocześnie zaaranżowanych utworów folkowych oraz podań ludowych. Płycie towarzyszy zbiór ilustracji wykonanych przez podopiecznych Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu. Album, wydany przez Towarzystwo Muzyczne w ramach obchodów Roku Kolberga, objęła patronatem „Muzyka w Mieście".

Kolacja na cztery ręce

Kolacja_na_cztery_rece_098
To nie jest sztuka wybitna. Jej autor, Paul Barz, urodzony w 1943 roku w Leslau, czyli okupowanym przez hitlerowców Włocławku, zmarł siedemdziesiąt lat później w Wentorf, rzemieślniczej mieścinie pod Hamburgiem. Wbrew temu, co można o nim przeczytać w polskich źródłach, nie był ani muzykologiem, ani krytykiem sztuki, tylko skromnym dziennikarzem po maturze i studium redaktorskim, który dorabiał...

Po angielsku znaczy szybko

Wywiad z Marcinem Świątkiewiczem
Foto2
W 2011 roku miałem okazję grać z muzykami, którzy współpracują z Rachel. To oni powiedzieli jej o mnie. Odwiedziłem skrzypaczkę w Wielkiej Brytanii, spędziliśmy w Brecon bardzo miłe i artystycznie owocne dwa dni.

Poranki w rytmie pop

Wywiad z Julią Lezhnevą
Mwm-luty2015-13
W zeszłym roku powiedziałabym jeszcze, że słucham tylko muzyki poważnej. Dziś natomiast coraz częściej słucham muzyki pop. Wracam do piosenek, które towarzyszyły mi we wczesnym dzieciństwie. Muzyka popularna daje mi dużo energii, przydaje się to szczególnie rano.

Hiperprzestrzeń

Hiperprzestrzen-b-iext8607114
Pomiędzy prawdą a pięknem, złożonością a prostotą. Symetria.

Dziewięć dni z Händlem

Mwm-luty2015-8
Próby odbywające się pod okiem mistrzów wykonawstwa historycznego i wspólny koncert z Rachel Podger jako koncertmistrzem studenckiej orkiestry? To z pewnością bezcenne doświadczenia dla młodych muzyków.

Händel – kompozytor brytyjski

Wywiad z Paulem McCreeshem
Mwm-luty2015-17
Pedagog niezwykle zaangażowany w krzewienie edukacji kulturalnej wśród młodzieży, a zarazem dyrygent aktywny na wielu estradach Europy – w ostatnim czasie także Azji, ponadto menadżer i dyrektor artystyczny festiwali muzycznych. Te wszystkie funkcje łączy Paul McCreesh, który powraca zarówno do Wrocławia, jak i do… muzyki dawnej.

Nowy Orfeusz

Mwm-luty2015-18
Około 1756 roku Thomas Hudson, czołowy angielski malarz XVIII wieku, namalował jeden z najbardziej znanych dziś portretów Georga Friedricha Händla. Obraz, znajdujący się w zbiorach londyńskiej National Portrait Gallery, przedstawia kompozytora w ostatnim okresie życia. Händel już wówczas nie widział. Wyprostowany, pełen godności siedzi na wysokim krześle. Jego głowę zdobi duża, biała peruka. Je...

Ankieta händlowska

Haendel_georg_friedrich_lka_presse1
Dla Anglików jest kompozytorem narodowym. Beethoven uważał go za największego mistrza przeszłości. Mozart instrumentował jego oratoria. Twórczość Georga Friedricha Händla – bodaj jako jedyna muzyka epoki baroku – nigdy nie przestała być wykonywana od czasów powstania aż do dziś. Współcześnie sięgają po nią najwybitniejsi artyści i wciąż interpretują na nowo. A co sądzi o Mistrzu z Halle publicz...

Muzyka dawna jest cool!

Wywiad z Rachel Podger
Mwm-luty2015-24
Gdy zaczynałam, mieliśmy mnóstwo, mnóstwo pracy. Każdy nagrywał. Czasem było to wręcz szaleństwo – wchodziło się do studia niemal bez próby! Na kontynencie to by się nie mogło zdarzyć. W ciągu dwóch dekad pojawiło się bardzo wielu nowych muzyków, można już studiować muzykę dawną w ramach cyklu szkolnego, a nie dopiero po dyplomie. Jest mnóstwo nauczycieli, a ten repertuar to już dzisiaj mainstr...

Top 10, czyli the best of Händel

Chan-0797
Wśród mnogości płyt Händla trudno wybrać te najlepsze. Dorota Kozińska postarała się to ułatwić.