Pozostałe numery
June 2012
"Jeszcze tylko muzyka na ten świat, na to życie." Wiesław Myśliwski
4-mwm-czerwiec

Jest jeszcze wiele do odkrycia

Wywiad z Jaapem Ter Lindenem
Mwm-czerwiec-4
Kiedy pomyślimy o tym, co działo się czterdzieści lat temu, kiedy ruch wykonawstwa muzyki dawnej zaczął się rodzić, to dochodzimy do wniosku, że obecnie jesteśmy tak zafascynowani Beethovenem czy Mendelssohnem, jak niegdyś byliśmy pod wrażeniem barokowych mistrzów.

Propinacja, czyli nędza uszczęśliwiona

Mały przewodnik po operach zapomnianych i nieistniejących
Żegota Rola-Rolkiewicz Propinacja, czyli nędza uszczęśliwiona – opera w trzech aktach Libretto: Spycymir (Teodor Storożewski) Premiera: Warszawa i Kraków, 1872 (odwołana), Warszawa, 1934

Organy Englera – najpiękniejszy głos Śląska

Mwm-czerwiec-24
Organy Englera z kościoła św. Elżbiety były dla Wrocławia tym, czym ołtarz Wita Stwosza dla Krakowa. Nazywano je „głosem Śląska”. Zostały zniszczone w dramatycznych okolicznościach, podczas największego pożaru w powojennej historii miasta. Ale dostały szansę na drugie życie.

Chóraoptymizm

Rozmowa z Agnieszką Franków-Żelazny
Mwm-czerwiec-10
Chór filharmoniczny musi mieć przenikliwe i jednocześnie ekspresyjne brzmienie. Zawsze twierdzę, że ładnie zaśpiewane Wlazł kotek na płotek robi większe wrażenie niż najwykwintniejsza aria wykonana brzydkim dźwiękiem.

Harmonia umysłu

Wywiad z markiem Krajewskim
Mwm-czerwiec-18
Muzyka jest dla mnie ważna w mocno egoistyczny sposób, przez co zapewne degraduję jej ideę, jako zasady porządkującej świat, ale nie ubolewam z tego powodu, bo jednak czerpię z muzyki wiele przyjemności i nie jestem obojętny na wartości, jakie niesie.

(Nie)bezpieczny świat niewiedzy

Mwm-czerwiec-26
Podstawowym zadaniem mistrza w kształceniu swoich uczniów, czeladników było wychowanie ich do wykonywania zawodu. Wychowanie, to znaczy przekazanie im systemu wartości, którym mieli się kierować.

Muzyczna iluzja modlitwy

Mwm-czerwiec-23
To właśnie tu Eugeniusz Mrawiński wielokrotnie dyrygował symfoniami Dymitra Szostakowicza. Piękna, otoczona kolumnami sala koncertowa Filharmonii Petersburskiej (niegdyś Leningradzkiej) jest dobrze znana ze zdjęć, na których zwraca uwagę jej szlachetna, choć niezupełnie nieskazitelna biel. Ku memu ogromnemu zaskoczeniu w poniedziałek, 16 kwietnia bieżącego roku owej bieli niemal nie było widać.

Koko-impro-spoko

Mwm-czerwiec-28
Niesportowy tryb życia muzyków jest częścią jazzowej mitologii. Lista substancji, jakimi odurzali się jazzmani, jest długa niczym dyskografia Sonny’ego Rollinsa, który nawiasem mówiąc, jako jeden z pierwszych uzależnionych na świecie zdecydował się na terapię metadonową i od połowy lat pięćdziesiątych woli medytację od heroiny. Jednak nawet jemu przez lata trudno było pozbyć się łatki narkomana...

Terra nostra, czyli Symfonia z Nowego Świata

Mwm-czerwiec-6
IX Symfonia e-moll op. 95 to korona twórczości symfonicznej Antonína Dvořáka, a zarazem dzieło, które sytuuje jego twórcę w panteonie największych symfoników doby romantycznej, a zwłaszcza drugiej, dojrzałej jej połowy, jeśli taki podział ma jakikolwiek sens.