Pozostałe numery
July 2012
"Muzyka nie mówi prawdy, ale przenosi emocje, unikając nadmiernego pośrednictwa materii i intelektu" Jean-Jacques Rousseau
5-mwm-lipiec

Wspólne Pasje

Wratislavia Cantans
Mwm-lipiec-11
Gdzie dwóch lub trzech spotyka się kantaty w niebo ulatać tam on jest wśród nich do rąk skrzypce bierze struny dźwięczne potrąca dzień ósmy stworzenia zaczyna by świat dopełnić... do końca

Sześć kilogramów muzyki

Kompozytor na wakacjach - Paweł Mykietyn
Mwm-lipiec-14
Paweł Mykietyn kończy pracę nad… musicalem, którego premiera odbędzie się na festiwalu Sacrum Profanum we wrześniu. Spotykamy się w połowie czerwca w Warszawie, gdy partytura waży już sześć kilogramów, choć jeszcze nie jest ukończona.

Człowiek uniwersum

Rozmowa z Tomaszem Dobrzańskim, dyrektorem artystycznym festiwalu Forum Musicum
Plakat-forum-musicum-2012
Moja droga zaczęła się od, nazwijmy to, „przaśnego średniowiecza”, trochę przez muzykę ludową, na którą na początku trafiłem. Potem, gdy zacząłem uczyć się formalnie, w szkole, był barok i dojrzały renesans, muzyka wielogłosowa. Dalej ruszyłem już sam, drogą poszukiwań, eksperymentów.

Jazz-turystyka

Czy łatwo spotkać jazzmana grającego na ulicy, w wysokich górach albo zbiorniku na gaz? Cóż, powiedzmy, że trzeba mieć trochę szczęścia, ale nie jest to niemożliwe.

Wakacje z duchami,

czyli co nocami słychać we Wrocławiu
Mwm-lipiec-33
Śpiewają, zawodzą, dzwonią, skrzypią, mlaszczą, piłują – wrocławskie duchy nie zawsze są muzykalne, ale chcą, żeby było o nich głośno. Kto nie wierzy, niech się przejdzie nocą po mieście.

Wiersze piszę teraz raz na kwartał

Wywiad z Marcinem Świetlickim
Mwm-lipiec-39
Marcin Świetlicki został właśnie laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Za całokształt, co, jak skomentował podczas gali we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, wydaje się pewnym nieporozumieniem. Jeden z najważniejszych polskich poetów przełomu wieków w najbliższą Wigilię Bożego Narodzenia skończy 51 lat. – To półkształt – mówił Świetlicki ze sceny, zasłużenie odbierając statuetkę i ...

Kino totalne

Nowe Horyzonty
Mwm-lipiec-40
Po 30 latach znalazłem miejsce, w którym wreszcie będę mógł zsumować i wykorzystać moje dotychczasowe doświadczenia. Wrocław ma najlepszy czas przed sobą, a ja chciałbym dorzucić swój kamyczek do tego ogródka. Dostałem pomoc od władz miasta. Dzięki temu wszystkiemu czuję, że mogę przenosić góry! To dla mnie najważniejsze przedsięwzięcie w życiu.

Muzyka uruchamia wewnętrzne myślenie

Rozmowa z Andrzejem Chyrą
Mwm-lipiec-27
"Gdy słucham, rozwijam się. Mam wrażenie, że przez częstszy kontakt z muzyką coraz więcej o niej wiem, odkrywam w niej kolejne warstwy. Siłą rzeczy, podczas słuchania utworu kolejny raz, zaczynam rozumieć, z czego się składa, czym jest."

Artysta wyniesiony na ołtarze

Rozmowa z Kacprem Miklaszewskim - "specjalistą od muzyki"
Bogate społeczeństwa XIX wieku mogły pozwolić sobie na to, by uważać artystów za lepszych od reszty ludzi. Dlatego dano im przyzwolenie na bycie wyłącznie sobą, a nie na tworzenie czegoś, co musi znaleźć odzew wśród słuchaczy. Dziś, zwłaszcza w awangardzie, trudno odróżnić wielką sztukę od kiczu.

Bach po polsku

Rozmowa z Januszem Grzeszkiem i Barbarą Świderską o książce "Bach . Muzyk i uczony" Christopha Wolfa
Bach
Christoph Wolff podkreśla, że codzienne, zwykłe życie – użeranie się z władzami miejskimi i szkolnymi, trudności materialne związane z koniecznością utrzymania ogromnej rodziny – nie były dla Bacha centrum czy istotą życia. Najważniejsze było dążenie do perfekcji, badania muzyczne oraz tworzenie kolejnych kompendiów. Bach miał podręcznikowe podejście do wszystkiego za co się zabierał.

Obraz z płyty

Mwm-lipiec-30
Yehudi Menuhin powiedział kiedyś, że muzyka z płyty smakuje tak, jak jedzenie z puszki. Czy podobnie niewyrazisty smak mają obrazy, które znamy tylko z małych reprodukcji? Latem, gdy dobiegnie końca sezon koncertowy – o ile nie udajemy się na tournée po niezliczonych dziś w samej Europie festiwalach – nadchodzi czas wakacyjnych remanentów i porządków także w płytach, których przez kilka zimowyc...

Gdy dużego jest mniej, czyli problemy z czytaniem po polsku

Muzyka w książce
Mwm-lipiec-24
Podczas niedawnego pobytu w Pradze w witrynie księgarni dostrzegłem tytuł "Johann Sebastian Bach" – tę samą książkę Christopha Wolffa, która w Polsce ukazała się nakładem malutkiego, debiutującego wydawnictwa Lokomobila. U nas publikacja jej była więc dziełem zapaleńców, zrealizowanym w całości dzięki idée fixe kilku osób. W Czechach wydawcą był Vyšehrad, oficyna duża, zasłużona i z wielki...

Hans-Georg Ritter von Baberhäuser "Liczyrzepka" ("Rübezahl")

Uroczysty dramat sceniczny (Ein Bühnenfestspiel)
Mwm-lipiec-44
Szklarz (Der Glaser) Prolog do dramatu muzycznego w jednym akcie i trzech scenach<br>Libretto kompozytora<br>Premiera: 20 marca 1870 roku w Teatrze Zdrojowym (Kurtheater) w Cieplicach (Bad Warmbrunn)