Pozostałe numery
July 2016
„Miłość nie może dać pojęcia o muzyce, muzyka może dać pojęcie o miłości.” Hector Berlioz
Mwm-wakacje-2016-1strona

Kwestionariusz „Muzyki w Mieście"

Andrzej Szadejko
Szadejko_www
1. Słowo, którego nadużywam podczas prób, to… Ja w ogóle chyba za dużo mówię… 2. Błędy, które najłatwiej wybaczam partnerom muzykom, to… złe dźwięki, jeśli grają je pięknie. 3. Mój ulubiony repertuar jest… przeogromny. Doceniam każdą dobrą muzykę, coraz bardziej tę mało znaną.

Jestem odważny

Mariusz Kwiecień - wywiad
Mwm-wakacje-2016-8
Dyskutuję z reżyserem tylko wtedy, gdy ciężko jest mi zaśpiewać frazę na leżąco albo podczas wiszenia na linie. Staram się szukać kompromisu, aby z jednej strony spektakl nie stracił na wartości, a z drugiej strony byśmy my, wykonawcy, czuli się swobodnie. Mam renomę śpiewaka, który jest odważny i zawsze gotowy poświęcić nawet część swojego zdrowia bądź piękny dźwięk tylko po to, żeby świadomie...

Powrót na Zagubioną autostradę

Lost_highway_hi-res_still_01_-_960
Do dziś ma status kultowego filmu, pokoleniowego przeżycia. A zarazem szczytowego osiągnięcia w tym osobliwym gatunku, jakim jest „Lynch”: psychodeliczna podróż w głąb podświadomości, ignorująca rygory racjonalności, realizmu, tożsamości i różnicy, czasoprzestrzeni i związku przyczynowo-skutkowego.

Kompozytor (nie)zapomniany

Maxresdefault
Feliks Nowowiejski, kompozytor, o którym często można usłyszeć, iż jest artystą zapomnianym, a jednocześnie postacią w wielu kręgach legendarną, to nie tylko twórca Quo Vadis, Roty czy Legendy Bałtyku. Miejsce, które zajmuje w polskiej kulturze jako kompozytor, sprawia, że pamięć o nim trwa nieprzerwanie mimo wielu dramatycznych zwrotów, lecz jego znaczenie przekracza ramy dokonań na polu muzyki.

Czego słuchają dżogingowcy?

Jogging
Ktoś pewnie zapyta – „Dżogingowcy?! A w ogóle jest takie słowo?”. Cóż, może i nie ma. Ale ja tak ich nazywam i jestem gotowa polemizować z każdym, kto chciałby twierdzić, że bieganie oraz dżoging to jedno i to samo. O różnicy stanowi styl – także styl muzyczny. Innymi słowy, biega się jakkolwiek, dżoginguje – á la mode.

Kłopoty z różnorodnością

2355
Jak oceniać zjawiska muzyki współczesnej? To pytanie, chcąc nie chcąc, zadają sobie nie tylko krytycy. Największa nawet otwartość na świat nie znosi potrzeby odnoszenia osobistych opinii do jakiegoś porządku. Dlatego po koncertach czasem ktoś pyta: „To mi się nie podobało – dlaczego twierdzisz, że to było dobre, skoro kompletnie niepodobne do innych dobrych dzieł?”. Pytający próbuje zatem jakoś...

Prorok

804px-095.elijah_ascends_to_heaven_in_a_chariot_of_fire
W obcowaniu z dziełami sztuki kontekst i kondycja dnia codziennego są chyba najważniejsze. Dyktują odczytanie treści, podpowiadają akceptację przesłania lub jego odrzucenie. Kiedyś a propos Eliasza Felixa Mendelssohna napisałem, że „można potraktować to monumentalne oratorium jako odtrutkę na wszystkich klepiących okrągłymi zdaniami banały na każdy temat”. Minęło parę lat i klepiących ozorem ni...

Wakacje z pięknoduchami

Leopoldpark.kiosk(01)
Wreszcie nadeszły wakacje. A w każdym razie nadeszło lato, które jednym kojarzy się z błogim lenistwem na plaży i sączeniem przez słomkę kolorowych drinków z plasterkami owoców, drugim wręcz przeciwnie – ze żmudną wędrówką górskim szlakiem, obozem szkoły przetrwania bądź wyprawą rowerową dookoła Polski, jeszcze innym – których szef zapamiętał z tego, że nie lubią ciepłej wódki ani spoconych kob...

Szymanowski, Chopin i Szmolcówna w Paryżu

Stairs1
Najciekawsze podróże w czasie odbyć można w antykwariacie. Oczywiście trzeba mieć odrobinę szczęścia i trafić do antykwariatu akurat wtedy, gdy na jego półkach kryje się obietnica podróży. Zdarza się, że obietnicy tej trzeba poszukać w rozmowie z antykwariuszem, który swoje najciekawsze zdobycze chowa gdzieś na zapleczu.

Gram prawie wszystko

Mark Feldman - wywiad
Markfeldman4-1024x667
Jeżeli gra się muzykę rozrywkową, to nie jest się kreatywnym twórcą, tylko dawcą konkretnego brzmienia, melodii. Im bliżej będzie się tego, czego oczekują odbiorcy, tym lepiej będzie się imitowało nagranie płytowe, tym bardziej zadowoleni będą zleceniodawcy. Zatem to dziecinnie proste, wystarczy posłuchać nagrania, zapisać wszystkie jego charakterystyczne elementy i gotowe!

Kameralistyka to sztuka kompromisu

Polish Cello Quartet - wywiad
11
Wspólne granie w zespole nie miałoby się prawa udać, gdybyśmy w przypadku różnicy zdań ciągle walczyli o to, kto ma rację. Każda uwaga kolegów po fachu powinna dać do myślenia. Nawet jeśli się z nią w duchu nie zgadzamy, to czasem powinniśmy jakoś to przeżyć i mimo wszystko próbować się dogadać.